Rostliny (app)

Brambora (lilek brambor)

Brambora je hlíznatá plodina z čeledi lilkovitých, pěstovaná pro škrobnaté podzemní hlízy bohaté na vitamín C a minerály. Má vzpřímené lodyhy, složené listy a květy bílé, růžové nebo fialové barvy. Pěstuje se na slunném stanovišti v odvodněné půdě, preferuje pravidelnou zálivku a ochranu před škůdci, jako je mandelinka

Mrkev pozdní

Pozdní mrkev je ideální pro podzimní sklizeň a dlouhodobé skladování, díky čemuž je vhodná pro zimní zásoby, zpracování (např. šťávy, konzervy) nebo přímý spotřebu v chladnějších měsících.

Pór zahradní zimní (pravý)

Pór je nenáročná zelenina odolná vůči chladu, vhodná pro celoroční pěstování podle odrůdy. Preferuje hlinitopísčitou, propustnou půdu bohatou na živiny. Vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování, zejména dusíkem. Pěstuje se ze semen nebo sazenic, často se předpěstovává. Pro bělení stonku se provádí přihrnování zeminy

Pór zahradní podzimní

Pór je nenáročná zelenina odolná vůči chladu, vhodná pro celoroční pěstování podle odrůdy. Preferuje hlinitopísčitou, propustnou půdu bohatou na živiny. Vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování, zejména dusíkem. Pěstuje se ze semen nebo sazenic, často se předpěstovává. Pro bělení stonku se provádí přihrnování zeminy

Pór zahradní letní

Pór je nenáročná zelenina odolná vůči chladu, vhodná pro celoroční pěstování podle odrůdy. Preferuje hlinitopísčitou, propustnou půdu bohatou na živiny. Vyžaduje pravidelnou zálivku a přihnojování, zejména dusíkem. Pěstuje se ze semen nebo sazenic, často se předpěstovává. Pro bělení stonku se provádí přihrnování zeminy

Hrášek setý dřeňový

Hrášek je jednoletá popínavá rostlina. Jeho plody jsou lusky, ve kterých jsou semena, náš známý a oblíbený hrášek. Dřeňový hrášek se pěstuje pro zelená zrna, která se loupou z lusků. Ta jsou vhodná na čerstvou spotřebu, vaření, mražení nebo sušení. Lusky se nejí, protože jsou tuhé.

Kopr vonný

Aromatická bylina

Zelí rané

Rané hlávkové zelí je oblíbenou zeleninou pro svou krátkou vegetační dobu a jemnou chuť. Hodí se především pro přímý konzum – ať už do salátů, na dušení nebo do jarních a letních jídel. Oproti pozdním odrůdám tvoří menší a méně skladné hlávky, ale zato rychle dorůstá.

Salát hlávkový

Hlávkový salát je u nás tradiční a asi nejběžnější druh. Vegetační doba se pohybuje v průměru od 60 do 100 dní. Vytváří hlávky s jemnými a měkkými listy o průměru asi 15 - 20 cm dle odrůdy. Vnější listy bývají sytě zelené, zatímco vnitřní listy, tzv. srdíčko, jsou světlejší až žlutavé barvy.

Květák pozdní

Květák pozdní je určený pro podzimní a raně zimní sklizeň, s pevnými a velkými hlávkami, které mohou dorůst až do hmotnosti 1,2 kg. Vegetační doba od výsevu po sklizeň je delší, pohybuje se mezi 130–180 dny. Vysévá se na konci jara a sází v létě. Je odolný proti nižším teplotám.

Květák poloraný

Květák poloraný je vhodný pro letní a podzimní sklizeň, přičemž dorůstá do středně velké hlávky o hmotnosti kolem 600–800 g. Vegetační doba od výsevu po sklizeň se pohybuje mezi 110–130 dny. Semena se vysévají od jara, sazenice se předpěstovávají a po otužení vysazují na záhon. Je odolnější vůči vyšší teplotám.

Květák raný

Květák raný je odrůda určená k jarnímu a letnímu pěstování, která rychle dorůstá do sklizňové velikosti. Hlávky dorůstají do menší velikosti orientačně do 500g. Vegetační doba od výsevu po sklizeň se pohybuje mezi 90–110 dny. Vysévá se brzy na jaře a je potřeba ho předpěstovat ve vnitřních prostorách.

Cuketa

Cuketa (Cucurbita pepo) je teplomilná zelenina s jemnou chutí, bohatá na vitamíny A, C, draslík a vlákninu. Plody jsou vhodné k pečení, smažení, grilování i do polévek. Rychle roste a nejchutnější jsou mladé, menší cukety. Vyžaduje slunné stanoviště a pravidelnou zálivku.

Česnek ozimý

Česnek ozimý (Allium sativum) je vytrvalá cibulovitá rostlina pěstovaná jako jednoletka. Obsahuje allicin, vitamíny B, C a minerály. Má výraznou chuť a široké využití v kuchyni i lidovém léčitelství. Sází se na podzim a sklízí v létě. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště.

Cibule kuchyňská

Cibule kuchyňská je cibulová zelenina druhé až třetí tratě. Pěstuje se v mnoha odrůdách, které se liší tvarem a barvou. Pěstuje se ze semen a ze sazečky. Sazečky jsou malé cibulky vypěstované ze semen během léta, sklizené na podzim a na jaře se vysazují. Preferuje těžké hlinitopísčité půdy.

Okurka setá nakládačka

Okurka setá nakládačka je teplomilná plazivá rostlina první tratě s drobnějšími, pevnými plody, bohatými na vodu, vitamíny C, K a minerály. Využívá se hlavně k nakládání, ale i do salátů. Vyžaduje slunné stanoviště, pravidelnou zálivku a oporu pro lepší růst.

Ředkvička

Ředkvička je rychle rostoucí kořenová zelenina různorodé barvy od bíle přes fialovou až růžovou do typicky červé barvy s pálivou chutí. Díky různorodosti odrůd se dají pěstovat celoročně. Její pěstování není náročné. V kuchyni má velice široké uplatnění od přímé spotřeby až po nakládání.

Celer bulvový

Bulvový celer je dvouletá kořenová zelenina. Pěstuje se pro své velké, kulaté bulvy s aromatickou chutí, které mají široké využití v kuchyni. Patří mezi zeleninu s dlouhou vegetační dobou a potřebuje dostatek vláhy a živin pro správný vývoj. Obsahuje vysoký obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Pastinák setý

Pastinák setý je kořenová zelenina pocházející z oblasti Středomoří a východní Evropy, kde se pěstuje již od starověku. Je známý pro své bělavé, aromatické kořeny s nasládlou chutí, která se po prvních mrazech ještě zintenzivňuje. Pastinák má vysoký obsah vlákniny, vitamínů (zejména C, K a E) a miner

Mrkev raná

Mrkev raná je rychle rostoucí odrůda vhodná pro jarní a letní výsevy.

Okurka setá salátová

Okurka setá je rostlina z čeledi tykvovité. Pochází z vlhkých a teplých krajů Indie a Číny. Její plod je nazýván okurka. Nářečně se též říká okurek, oharek nebo ogurka. Okurka setá se dále rozlišuje na okurku nakaldačku a okurku salátovou.

Kedluben raný

Kedluben raný je bohatý na vitamíny C, B a K, obsahuje také vlákninu a minerály jako draslík, vápník a hořčík. Má jemnou, nasládlou chuť a je skvělý do salátů, polévek, příloh i k přímé konzumaci. Díky nízkému obsahu kalorií je vhodný pro zdravou výživu.

Rajče tyčkové

Rajče tyčkové je bohaté na vitamíny C, A a K, obsahuje také lykopen, silný antioxidant prospěšný pro zdraví. Plody jsou šťavnaté, sladkokyselé chuti a hodí se do salátů, omáček, polévek i k přímé konzumaci. Díky všestrannému využití je oblíbenou součástí kuchyně.

Rajče - Vše o pěstování rajčat

Pěstování paprik je relativně náročné, protože paprika je teplomilná rostlina, která vyžaduje hodně péče, má vysokou potřebu živin a je poměrně citlivá na průvan a výkyvy teplot.

Paprika setá

Paprika setá je vytrvalá rostlina, která se v mírném podnebí pěstuje jako jednoletka. Vyžaduje slunné stanoviště, humózní půdu a pravidelnou zálivku. Plodí barevné lusky různých tvarů a chutí – od sladkých po pálivé. Je bohatá na vitamín C, betakaroten a antioxidanty, využívá se čerstvá, pečená i sušená.

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc:

- Premium články, recepty a videa
- Vše kompletně bez reklam
- Zahradnický kalendář
- Poradenství a pomoc