
🚫🐛 Ochrana proti škůdcům - sítě
Jak dlouho to zabere
Vhodný termín
Nástroje a vybavení
Kladivo
Metr svinovací
Zahradnické nůžky
Materiál
Síť proti hmyzu jemná
PVC Vodovodní trubka
Tyč bambusová 60 cm
Jakmile se venku začne oteplovat, v zahradě začnou být čím dál více aktivní různí škůdci včetně polétavého i lezoucího hmyzu, brouků, motýlů, můr a jejich housenek. Konkrétně to jsou dřepčíci, molice, bělásci, mšice, krytonosec a další. Tento hmyz způsobuje možná i více než 90% problémů při pěstování zeleniny. Pro nás zahradníky to znamená jediné. Začít jednat dřív než bude pozdě. A já vám dneska ukážu, co s tím. Tak pojďme na to!
Jakou škodu způsobují škůdci?

Podívejte se na ty krásné kapusty, zelí, kedlubny... ty krásné listy, zcela bez poškození. Prostě krása, skoro jako z reklamy na zeleninu ze supermarketu, co? Takto na jaře mladé a čerstvé rostlinky vypadají nádherně. A ať už jsme si je vypiplali ze semínka nebo koupili v obchodě, určitě chcete aby to tak zůstalo.
Bohužel, škůdci na to mají jiný názor a tak už brzy začneme na naší zelenině objevovat různé problémy.
- Dřepčíci prožerou listy ředkviček a košťálovin, jako je květák nebo kapusta, tak, že jsou díravé jako cedník, což oslabuje růst rostlin.
- Molice vysávají mízu z listů zelí a kadeřávku, zanechávají lepkavou medovici a šíří viry, které způsobují žloutnutí a vadnutí.
- Bělásci kladou vajíčka na spodní stranu listů květáku či brokolice, z nichž se líhnou housenky požírající listy až do úplného odlistění.
- Mšice napadají mladé výhonky a listy kedlubny nebo zelí, vysávají šťávu, deformují listy a přenášejí virové choroby.
- Krytonosec vyhlodává otvory v kořenech a hlízách ředkviček či kedluben, čímž způsobuje jejich hnilobu a nepoživatelnost.
- Mravenci využívají mšice k výrobě cukru sběrem jejich medovice a proto mšice chrání a dokonce přenášejí z rostliny na rostlinu. Vetší mraveniště dokáže pěkně narušit kořeny mladých rostlin.
- Slimáci a plzáci ožírají listy salátu, zelí nebo mladých košťálovin a mohou zničit celé sazenice, obzvláště ty menší s méně listy.
- Mandelinka bramborová požírá listy brambor a někdy i květáku, larvy i dospělci dokážou rychle oholit nať až na stonky.
- Svilušky vysávají šťávu z listů okurek nebo zelí, vytvářejí jemné pavučinky a způsobují žloutnutí a opadávání listů.
- Vrtalka vrtá chodbičky v kořenech mrkve nebo kedlubny, což vede k deformacím a ztrátě úrody.
A bohužel tento výčet není ani zdaleka kompletní.
Jaké máme možnosti ochrany?
Jaké tedy máme vůbec možnosti ochrany a jak moc jsou účinné, praktické a jaké mají další výhody a nevýhody?
Smíšená výsadba

Jedna z chytrých cest, jak chránit zeleninu, je smíšená výsadba. Například vysazení aksamitníku nebo česneku vedle zelí může odpudit škůdce, jako jsou mšice nebo bělásci. Funguje to díky přirozeným vůním, ale vyžaduje plánování a nemusí zastavit všechny škůdce.
Přírodní a chemické postřiky
Postřiky jsou další možností. Přírodní, třeba odvar z kopřiv, nebo chemické postřiky mohou škůdce zlikvidovat. Ale pozor – chemie může zanechat stopy na zelenině a přírodní postřiky zase nemusí být dost silné na větší napadení. Navíc je to docela otravná práce, protože postřik je nutné pravidelně obnovovat, když vyprchá a nebo třeba jenom zaprší. A stojí to docela dost peněz.
Ruční sběr
Ruční sběr je osvědčená klasika, hlavně u mandelinky bramborové. Stačí brouky nebo larvy posbírat a zlikvidovat. Je to ekologické, ale zabere to čas a musíte být opravdu důslední, aby se škůdci nevrátili.
Repelenty, lapače a pasti
Repelenty, třeba vaječné skořápky kolem rostlin nebo bylinky, můžou škůdce odpudit. Lapače a pasti, jako lepové desky na molice, zase chytí hmyz přímo. Jsou fajn jako doplněk, ale na větší napadení nebo různé druhy škůdců to opět nemusí stačit. Dobře to ale může posloužit jako monitoring, že tam ty škůdce máte.
Ochranné sítě
Ochranné sítě proti hmyzu jsou velice účinným nástrojem pro ochranu plodin proti škůdcům a i nepříznivým vlivům jako třeba kroupy. Jsou velice často využívány v ekologickém pěstování zeleniny a ovoce a obecně všude tam, kde se snažíme o eliminaci chemický nebo jiných postřiků a prostředků.
Jak funguje ochranná síť na záhonu?

Běžné sítě nebrání slunečnímu světlu a propouštějí až 95 % světla, takže vaše rostliny mají dost energie na růst. Voda a vzduch procházejí taky, takže se nemusíte bát, že by rostlinám něco chybělo, nebo že by rostlinky pod sítí plesnivěly.
Sítě se mohou lišit podle materiálu, ale většina je vyrobena z různých druhů plastů. Barva je většinou bílá, ale můžete se setkat i se zelenou nebo šedou barvou, občas i černou.
Výhody sítí
Pojďme se spolu podívat na to, proč si ochranné sítě pořídit a používat na zahradě.
Nejúčinnější ochrana zeleniny proti škůdcům
Ochranné sítě jsou velice účinný řešením, jak ochránit plodiny proti hmyzu. Síť je vlastně mechanická bariéra, která brání přístupu hmyzu do záhonu. V čechách je tento způsob ne zcela častý na rozdíl od velice rozšířeného aplikovaní chemických postřiků.
Omezení množství chemie
Sítě totiž umožňují značně snížit používání chemických postřiků v zahradě. Vy tak můžete pěstovat zdravěji a ještě ušetřit nemalé peníze.
Zastínění zeleniny proti slunci
Speciální zastiňovaní sítě zadržují dle hustoty asi 40% i více světla, čímž vytvářejí příznivé podmínky pro růst rostlin, které nemají rády plné slunce, jako například papriky při teplotách nad 30 st.
Jsou typicky tmavě zelené sítě, někdy se používají i tmavě zelené netkané textilie nebo lze použít i například stínící tkaniny a sítě na ploty, které stíní od 60% výše.
Ochrana zeleniny před krupobitím
Další výhodou je ochrana zeleniny před krupobitím. Jakýkoliv kryt, včetně sítí ochrání rostliny v letních měsících před škodou způsobenou kroupami za předpokladu, že je nainstalovaný na konstrukci nad rostlinami. Pokud zvolíte variantu pouze položení na rostliny, tak síť která leží na rostlinách před krupobitím logicky neochrání.
Co lze sítí ochránit?
Sítě proti škůdcům využijete hlavně na ochranu brukvovité zeleniny jako kapusty, brokolice, kedluben, květáku, dále veškeré listové zeleniny jako rukoly, špenátu, salátů a potom také cibule, pórku a kořenové zeleniny zejména mrkev, petržel, pastinák.
Můžete ale ochránit jakoukoli zeleninu, která se svými rozměry vejde pod kryt, což je téměř všechna běžně pěstovaná zelenina.
Jak vybrat správnou síť?
Při výběru sítě nás nejvíce zajímá velikost ok. Velikost oka sítě určuje, co sítí projde a co ne. Pokud je škůdce větší, než rozměr oka, tak sítí neprojde. Velikost oka se udává obvykle v milimetrech, mikronech nebo na zahraničních e-shopech i v palcích.
Velikost ok přímo určuje jemnost sítě, což je další častý způsob jak výrobci nebo prodejci označují sítě. Na zahraničních e-shopech se udává jako "mesh size". Tento termín pochází ze standardního měření, kde "mesh" udává počet otvorů na jeden inch sítě. Vyšší číslo mesh znamená menší otvory.
S nákupem sítí vám může pomoct tabulka pro přepočet "mesh size" na milimetry a naopak.
Hrubé sítě

Hrubé sítě s velikostí ok 10-20 mm nebo větší slouží typicky pro ochranu před ptáky nebo drobnými zvířaty jako různí hlodavci, myši, krtci, krysy a pod. Větší oka zachytí spolehlivě i kočky, zajíce a větší zvířata. Zde se už mesh číslo zpravidla neuvádí a tyto sítě najdete pod označením sítě proti ptákům.
Střední sítě
Střední sítě nebo také na zahraničních e-shopech nazývané "fine" sítě jsou sítě s velikostí ok 0,8–2 mm což znamená jemnost sítě 10-20. Síť těmito parametry chrání před drobným hmyzem, jako jsou dřepčíci, lalokonosci, krytonosci, blýskáčci, mandelinka. Jsou také vhodné proti větším škůdcům jako jsou motýli, můry a jejich housenky. Nejdrobnější hmyz touto sítí proleze, tedy ji nedoporučujeme použít na zeleninové záhony. Použít ji můžete pro konkrétní zeleninu, jejíž hlavní škůdci sítí neprojdou. Příkladem může být pěstování brambor, kdy mandelinka bramborová dosahuje velikosti dle různé fáze růstu asi 3-12 mm a tato síť je tedy dostatečnou ochranou.
Jemné sítě

Jemné sítě nebo také na zahraničních e-shopech nazývané "ultra fine" sítě jsou sítě s velikostí ok 0,21–0,25 mm což znamená jemnost sítě 60. Síť těmito parametry chrání před nejdrobnějším hmyzem, jako jsou mšice, molice nebo svilušky. Tato síť je nejvhodnější a nejúčinější pro boj proti škůdcům na vašem zeleninovém záhoně a je tudíž univerzální. Zároveň proti střední síti nemá žádné výrazné nevýhody, i když může propustit o maličko méně světla nebo být o trochu dražší. To je ale pouze drobnost a vyhnete se zklamání z neúčinné ochrany. Tedy při nákupu hledejte síť s těmito parametry.
Kdy se sítě instalují?
Sítě by měly být instalovány ihned po výsadbě nebo výsevu, aby se zabránilo vniknutí hmyzu od začátku.
Pokud nestihnete sítě nainstalovat s předstihem, tak to nemusí nevadí. I kdybyste už na záhoně škůdce měli, tak pořád dává smysl ochrannou síť nainstalovat. Se škůdci, kteří už na záhoně jsou, se vypořádáme pomocí pastí nebo postřiku a síť zamezí příchodu nových škůdců z venku. Zde zcela záleží na tom, co se nám na záhoně usídlilo za škůdce. Bohužel, někdy je již první objevení se škůdce pro rostliny fatální, například vylíhnutí desítek housenek zničí brokolici doslova během pár hodin a my tak prostě ani nestihneme zareagovat. Proto je ideální sítě instalovat před začátkem sezóny škůdců.
Možnosti instalace sítě
Použití a instalace ochranných sítí je jednodušší než se zdá. Síť lze použít bez jakékoliv podpůrné konstrukce. Podpůrná konstrukce je ale v některých případech nutná a také obecně přináší některé výhody
Instalace bez konstrukce

Bez podpůrné konstrukce můžeme síť prostě jenom položit přímo na rostliny. Síť tak leží přímo na záhoně na rostlinách. Toto je v mnoha případech zcela dostačující a to zejména, pokud jsou rostliny dostatečně pevné a síť jim nebude vadit. Obecně nižší a širší rostliny půjdou překrýt lépe než vysoké a tenké. U některých druhů zeleniny, může dojít k mechanickému poškození rostlin. Například květák půjde snadno, cibule nebo pórek se mohou deformovat. kukuřice bude zase oříšek kvůli své velikosti, podobně jako tyčkové rajče na opoře a bude vyžadovat dodatečnou konstrukci pro síť nebo jiné řešení.
Postup instalace bez konstrukce
Nejprve vám ukážu jak nainstalovat síť na záhon bez jakékoliv konstrukce.
Dopředu si připravte:
- Vhodnou síť a to jak velikostí oka tak rozměrem.
- Vhodnou věc na připevnění okraje sítě: prodávají se kovové piny ale jednak nejsou nutné a také jejich nevýhoda je, že síť propíchnou a ta se pak může trhat. Pokud je nemáte, stačí něco na zatížení, jako dřevěné latě nebo kameny.
- Síť přetáhněte přes záhon tak, aby byla zelenina zcela zakrytá. Síť zbytečně nestříhejte. Případné přebytečné části sítě složte nebo smotejte na kraji záhonu.
- Po obvodu síť zajistěte na místě kameny tak, aby hmyz nemohl proniknout pod okraje sítě.
Instalace na podpůrnou konstrukci

Instalace sítě na podpůrnou konstrukci nám přinese spoustu výhod. Tento způsob je vhodný zejména pro vyšší zeleniny, které potřebují prostor pro růst (např. papriky). Konstrukci lze zbudovat například jako oblouky z vodovodních nebo jiných PVC trubek, nebo z trubek od podlahového topení. Konstrukce nemusí mít pouze tvar tunelu, ale například může být hranatá atd.
Správně navržená konstrukce minimalizuje kontakt konstrukce a krytu s rostlinami a tak se zamezilo poškození rostlin. Oproti situaci bez konstrukce se také usnadní přístup k rostlinám pro běžné zahradnické úkony, jako je zálivka nebo kontrola stavu rostlin. Při instalaci sítě lze využít také již existující opory zbudované pro rostliny, například treláž pro okurky a podobně.
My s Petrem používáme na našich záhonech tyhle univerzální oblouky s různými kryty už více než 10 let a bez nich si to už ani nedokážu představit. Říkáme tomu "hupy". Trubky jsou cenově dostupné, snadno sestavitelné a ideální pro vytvoření stabilní konstrukce pro ochranné sítě i jiné kryty. Jejich výhoda je zdravotní nezávadnost a odolnost proti UV záření.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Jak sítě používat?
Při instalaci je potřeba trochu pečlivosti, aby byla účinnost maximální. Dejte si pozor zejména na to, aby nikde nezůstal otvor nebo abyste síť neprotrhli. Potom už jen průběžně kontrolujete, zda se síť někde neprotrhla nebo neuvolnila.
Při zálivce nebo další péči o rostliny síť nadzvedněte pouze v minimální nutné míře a pouze na nezbytně nutnou dobu, aby se minimalizovalo riziko vniknutí škůdců pod síť. O praktickém používání sítí v průběhu sezóny vám natočíme další video. Po sklizni síť sejměte, očistěte a uskladněte na suchém místě. Sítě mohou při správné péči vydržet mnoho let.
Kombinace s ostatními způsoby
Sítě lze pro ještě lepší účinek kombinovat s ostatními způsoby boje proti škůdcům. Například, pokud sítě nainstalujete na záhon pozdě, nebo již máte škůdce v půdě v záhonu, je vhodné použít například přírodní postřik, nebo pasti a lapače, které nainstalujete do záhonu pod sítě. Sítě zabrání vniknutí nových škůdců do záhonu.
Kombinace více různých sítí
Další možnost je kombinace více sítí ve vrstvách, například jako spodní vrstva se použije jemná síť proti škůdcům a přes ní se dá stínící síť.
A pokud se chcete o možnostech ochrany zeleniny, jaké vám nabízí kryty a hupy kromě ochrany proto škůdcům dozvědět více, tak se podívejte na toto video kde vám ukážu i jiné způsoby použití.

E-book: Jak ochránit zeleninu proti škůdcům
Pokud si chcete "hupy" na výrobu univerzálního tunelu vyrobit svépomocí tak výroba a instalace jsou velice snadné. Co je docela oříšek je návrh konstrukce tak, aby byla správně dimenzovaná a vydržela třeba i sněhovou vánici. Dle velikosti vašich záhonů budete muset vybrat správný průměr trubek, spočítat délku oblouku a dle délky záhonu zvolit vhodný počet trubek. Pokud se s tím nechcete zdržovat, nebo si na to netroufáte, tak my jsme to vše spočítali a hlavně také vše otestovali v reálných podmínkách na našich záhonech a to dlouhodobě v průběhu několika let.
Veškeré tyto informace najdete v našem e-booku Jak ochránit zeleninu proti škůdcům.
Jak sítě používat?
Při instalaci je potřeba trochu pečlivosti, aby byla účinnost maximální. Dejte si pozor zejména na to, aby nikde nezůstal otvor nebo abyste síť neprotrhli. Potom už jen průběžně kontrolujete, zda se síť někde neprotrhla nebo neuvolnila.
Při zálivce nebo další péči o rostliny síť nadzvedněte pouze v minimální nutné míře a pouze na nezbytně nutnou dobu, aby se minimalizovalo riziko vniknutí škůdců pod síť. O praktickém používání sítí v průběhu sezóny vám natočíme další video. Po sklizni síť sejměte, očistěte a uskladněte na suchém místě. Sítě mohou při správné péči vydržet mnoho let.
Kombinace s ostatními způsoby
Sítě lze pro ještě lepší účinek kombinovat s ostatními způsoby boje proti škůdcům. Například, pokud sítě nainstalujete na záhon pozdě, nebo již máte škůdce v půdě v záhonu, je vhodné použít například přírodní postřik, nebo pasti a lapače, které nainstalujete do záhonu pod sítě. Sítě zabrání vniknutí nových škůdců do záhonu.
Kombinace více různých sítí
Další možnost je kombinace více sítí ve vrstvách, například jako spodní vrstva se použije jemná síť proti škůdcům a přes ní se dá stínící síť.
A pokud se chcete o možnostech ochrany zeleniny, jaké vám nabízí kryty a hupy kromě ochrany proto škůdcům dozvědět více, tak se podívejte na toto video kde vám ukážu i jiné způsoby použití.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

E-book: Jak ochránit zeleninu proti škůdcům
Pokud si chcete "hupy" na výrobu univerzálního tunelu vyrobit svépomocí tak výroba a instalace jsou velice snadné. Co je docela oříšek je návrh konstrukce tak, aby byla správně dimenzovaná a vydržela třeba i sněhovou vánici. Dle velikosti vašich záhonů budete muset vybrat správný průměr trubek, spočítat délku oblouku a dle délky záhonu zvolit vhodný počet trubek. Pokud se s tím nechcete zdržovat, nebo si na to netroufáte, tak my jsme to vše spočítali a hlavně také vše otestovali v reálných podmínkách na našich záhonech a to dlouhodobě v průběhu několika let.
Veškeré tyto informace najdete v našem e-booku Jak ochránit zeleninu proti škůdcům.
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

🌱🥕 Výsev polorané mrkve na jaře do záhonu

🚫🐛 Ochrana proti škůdcům - sítě
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍