
🔪🥦 Sklizeň brokolice v létě na venkovním záhoně - kdy je ten správný čas a jak ji ochránit?
Jak dlouho to zabere
Vhodný termín
Nástroje a vybavení
Přepravka
Zahradnické nůžky
Nůž
Brokolice je oblíbená košťálová zelenina, kterou v kuchyni využijete na mnoho způsobů. Díky různým odrůdám ji můžete sklízet od června až do podzimu, ať už pěstujete ve skleníku nebo venku na záhoně. Dneska si spolu brokolice sklidíme, tu klasickou květákovou, ale i tu výhonkovou. Jak poznat, kdy už brokolici sklidit, aby nevykvetla, jak ji správně uskladnit a zpracovat. Tak na to vše se spolu podíváme. Tak pojďme na to.
Jakou brokolici sklízím
Pěstovat můžete dva druhy brokolice. Více o odrůdách se můžete dozvědět z našeho článku s videem.
Květáková brokolice

Květáková brokolice, to je ta klasická brokolice, vytváří jednu centrální větší růžici nebo hlávku. Po sklizni centrální růžice, pokud rostlinu necháte v zemi, tak za 2-3 týdny můžete sklidit ještě postranní menší růžičky, které se vytvoří v paždí horních listů.
Výhonková brokolice

Výhonková brokolice, označována jako "sprounting" na rozdíl od té květákové nedělá jednu velkou růžici, ale má několik delších bočních výhonů, stonků, na jejichž koncích jsou malé růžičky. Výhonková brokolice je více odolná chladnému počasí než květáková, hodně se pěstuje pro podzimní sklizně. Ale můžete ji pěstovat i z jarních výsevů.
Brokolice tak jako ostatní košťáloviny má ráda chladné počasí. Proto se vlastně pěstuje během 2 hlavních období, jarní a podzimní. V teplých dnech velice ráda vybíhá do květu. Dnes již můžete brokolici pěstovat i přes léto, ale musíte volit hybridní odrůdy vyšlechtěné pro celoroční pěstování.
Jak brokolici dopěstovat?

Brokolici jsem u nás na zahradě pěstovala už vícekrát v minulých letech. Z mé zkušenosti je velice obtížné brokolici pěstovat bez ochranných sítí. Zkoušela jsem to a vždy to dopadlo stejně. U brokolice, ale i u jiných košťálovin jako květáku, kapusty, je potřeba rostliny chránit před náletem běláska zelného. První generace běláska podle teplot na jaře nalétává už od května, hlavně během června. Druhá generace, která je škodlivější potom nejvíce během července, srpna až do podzimu. Housenky vám po vylíhnutí mohou zničit celou růžici brokolice za jediný den. Takto mi komplet sežraly růžici brokolice těsně před sklizní. Nejlepší ochrana je překrytí ihned po výsadbě jemnou sítí proti hmyzu. Položit ji můžete přímo na rostliny nebo právě na opěrnou konstrukci.

E-book Jak ochránit zeleninu proti škůdcům
Pokud by Vás více zajímalo, jak si konstrukci zbudovat a jak sítě vybrat, tak tyto informace najdete v našem ebooku Jak ochránit zeleninu proti škůdcům. V ebooku se dozvíte, jaké máme možnosti ochrany a jak je vhodně kombinovat. Převážná část obsahu je ale věnována právě sítím. Ochranné sítě proti hmyzu jsou velice účinným nástrojem pro ochranu plodin proti škůdcům a i nepříznivým vlivům jako třeba kroupy.
Pokud si chcete sítě včetně volitelné nosné konstrukce univerzálního tunelu vyrobit svépomocí tak výroba a instalace jsou velice snadné. Co je docela oříšek je návrh konstrukce tak, aby byla správně dimenzovaná a vydržela třeba i sněhovou vánici. Dle velikosti vašich záhonů budete muset vybrat správný průměr trubek, spočítat délku oblouku a dle délky záhonu zvolit vhodný počet trubek. Pokud se s tím nechcete zdržovat, nebo si na to netroufáte, tak my jsme to vše spočítali a hlavně také vše otestovali v reálných podmínkách na našich záhonech a to dlouhodobě v průběhu několika let.
Jak poznat zralou brokolici

Zralou brokolici poznáte podle stavu, tedy vzhledu, pevnosti a velikosti růžice, ať už centrální nebo té menší výhonkové.
Orientační termín je dobré si vypočítat dle vegetační doby a potom už v tomto období rostliny pravidelně kontrolovat každé 2-3 dny. Důležité je brokolici sklidit předtím než začne kvést, jakmile je růžice plně vyvinutá. U výhonkové brokolice sledujte stav každého výhonu, protože dozrávají postupně.
Zralé růžice brokolice jsou při dotyku pevné, nepruží. Nejdůležitější je sledovat a kontrolovat stav pupenů. Ty by měly být ideálně plně uzavřené. Pokud se pupeny začínají otevírat, nebo žloutnout, tak skliďte růžice okamžitě i pokud jsou menší velikosti. Pokud jsou poupata otevřená, žlutá nebo se objevují květy, brokolice je přezrálá. Taková růžice je stále jedlá, ale má jinou texturu a hlavně méně výraznou chuť. Lze ji použít třeba do polévek nebo omáček, ale není úplně vhodná pro syrovou konzumaci.
Barva růžice by měla odpovídat barvě odrůdy. Nejčastěji by tedy měla být sytě zelená, především bez žloutnutí.
Poslední faktor je velikost růžice. Z jarních výsevů dozrávají brokolice rychleji. Ve skleníku v závislosti na teplotě nejdříve a růžice mohou být menší. Na venkovním záhoně mohou být větší díky delšímu růstu než teploty začnou stoupat. Při teplotách nad 25°C brokolice rychle přechází do květu a je potřeba stav růžic často kontrolovat. Z letních výsevů při sklizni na podzim mají brokolice více času dozrávat díky nižším teplotám. Růžice tak bývají pevnější a mohou být větší.
Obecně rané odrůdy květákové brokolice mohou mít růžice o průměru 12-18 cm, váhy až 400 g. Růžice poloraných odrůd mohou dosahovat průměru 15-20 cm, váhy 500 g. U pozdních odrůd to může být průměr růžic až 25 cm a váhy 600-800 g.
Výhonková brokolice tvoří více boční růžiček na dlouhých výhoncích, které se sklízejí postupně. Velikost růžiček je menší, ale sklizeň je rozložena na delší období. Růžičky dosahují běžně velikosti o průměru 5 až 10 cm.
Velikost růžice ovlivňuje především dostatek živin, hlavně dusíku a draslíku a pravidelná zálivka. Potom to je především teplota.
Termíny sklizně
Termín sklizně brokolice probíhá obecně od června do podzimu v závislosti na termínu výsevu a výsadby a potom podle toho, kde ji pěstujete, jestli ve skleníku nebo na venkovním záhoně. Podle ranosti odrůd můžete začít sklízet za 60-100 dní od výsadby, zjednodušeně za 2 až 2 a půl měsíce po výsadbě.
Brokolici sklízejte brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je chladněji, aby růžice zůstaly svěží. Vyhněte se sklizni za horka nebo po dešti, kdy je brokolice mokrá.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
1

Jemně stiskněte růžici, pokud je pevná a nepruží, poupata jsou uzavřena je připravena ke sklizni.
2

Zahradnickými nůžkami odstřihněte centrální nebo výhonkovou růžici včetně části stonku a přilehlých listů. Řez proveďte šikmo, aby voda nestékala do stonku a nezpůsobila hnilobu. U obou typů brokolice ponechte část stonku a listů, aby rostlina mohla tvořit boční růžičky.
3

Růžice opatrně uložte do přepravky, aby nedošlo k mechanickému poškození. Pokud rostlinu nechcete na záhoně ponechat, odstraňte ji nejlépe do kompostu.
Skladování
Tak, brokolici máme sklizenou. Brokolice se skladuje v chladu a vlhku. Pro krátkodobé skladování ji uložte neočištěnou do lednice v perforovaném plastovém sáčku nebo zabalenou do vlhkého hadříku, aby se zabránilo vysychání. Ideální je teplota 0–4 °C a vlhkost 90–95 %. Opravdu ji nemyjte, snižuje to trvanlivost. Takto ji můžete skladovat 7-10 dní u raných odrůd a až 14 dní u poloraných a pozdních. Brokolici můžete také skladovat v chladném sklepě při teplotách 0-3 °C v plastových nádobách s otvory umístěné stonkem dolů. Brokolice pravidelně kontrolujte, jestli nežloutnou nebo nehnijí. Výhonková brokolice má kratší trvanlivost. V lednici vydrží tak 5-7 dní.
Zpracování
Kromě přímé spotřeby lze brokolice různě následně zpracovávat. Pro dlouhodobé uchování můžete brokolici mrazit, zavařovat a také nakládat. V kuchyni se využívá syrová do salátů, vařená v páře jako příloha, restovaná, zapékaná nebo zpracovaná do polévek, omáček a pyré.

Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Skladování
Tak, brokolici máme sklizenou. Brokolice se skladuje v chladu a vlhku. Pro krátkodobé skladování ji uložte neočištěnou do lednice v perforovaném plastovém sáčku nebo zabalenou do vlhkého hadříku, aby se zabránilo vysychání. Ideální je teplota 0–4 °C a vlhkost 90–95 %. Opravdu ji nemyjte, snižuje to trvanlivost. Takto ji můžete skladovat 7-10 dní u raných odrůd a až 14 dní u poloraných a pozdních. Brokolici můžete také skladovat v chladném sklepě při teplotách 0-3 °C v plastových nádobách s otvory umístěné stonkem dolů. Brokolice pravidelně kontrolujte, jestli nežloutnou nebo nehnijí. Výhonková brokolice má kratší trvanlivost. V lednici vydrží tak 5-7 dní.
Zpracování
Kromě přímé spotřeby lze brokolice různě následně zpracovávat. Pro dlouhodobé uchování můžete brokolici mrazit, zavařovat a také nakládat. V kuchyni se využívá syrová do salátů, vařená v páře jako příloha, restovaná, zapékaná nebo zpracovaná do polévek, omáček a pyré.

Související

Testujeme 8 způsobů uchování chleba: 🍞 Který je nejlepší? 🧐

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

🔪🥦🏡 Sklizeň brokolice brzy v létě ve skleníku - kdy je ten správný čas a jak ji ochránit?
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍