
🥒 Výsadba salátových okurek do skleníku
Jak dlouho to zabere
Vhodný termín
Materiál
Sazenice okurky salátovky
Dnes se podíváme na vše důležité, co potřebujete vědět, než do záhonu vysadíte salátové okurky ze sazenic. Kdy je vhodné okurky vysadit, aby prospívaly? Jak připravit záhon a co přidat do výsadbové jamky? To vše vám ukážu a společně si okurky krok po kroku vysadíme. Pojďme na to!
Sazenice

Salátové okurky se vysazují z předpěstovaných sazenic, které si můžete sami vypěstovat ze semínek jako já, nebo koupit v obchodě. Sazenice salátových okurek seženete v zahradních centrech, hobby marketech nebo na trzích, kde prodávají drobní pěstitelé. Vždy se zajímejte, jaké odrůdy okurek daný výrobce prodává, ať víte, co budete pěstovat. Vybírejte zdravé rostliny a hlavně pro skleník kupujte skleníkové odrůdy a pro pěstování venku ty polní salátovky.
Já si sazenice okurek pěstuji sama ze semínek. Jak si sazenice okurek předpěstovat a také jak se zorientovat v odrůdách, které jsou vhodné do skleníku a které ven, najdete v našich jiných videích, kde se tomuto tématu věnuji a kde vás krok po kroku provedu celým postupem.
Roubované sazenice okurek
Roubované sazenice okurek jsou sazenice, kde je horní část sazenice, tzv. roub připojena ke kořenovému systému jiné rostliny, to je podnož. Okurky se obvykle roubují na jiné odolné odrůdy, velice často dýně. Tyto sazenice jsou většinou dražší než běžné a výběr odrůd je omezený. Roubování se provádí s cílem získat odolnější sazenici se silnými kořeny podnože. Roubované sazenice tedy mají silnější kořenový systém díky tykvové podnoži a sazenice potom lépe odolává suchu a přijímá živiny. Díky tomu může poskytnou vyšší výnos. Při sázení je nutné dbát na to, aby místo roubování zůstalo nad povrchem půdy.
Můj názor na roubované sazenice je, že pokud by vás měl menší výběr roubovaných sazenic při nákupu omezit ve výběru, nebo si sazenice neumíte sami naroubovat, tak bych se s tím netrápila a na roubovaných sazenicích netrvala. Moje zkušenost je, že i "obyčejné", tedy neroubované rostliny umí udělat opravdu obří úrodu a plodit mnoho měsíců při průběžné sklizni. Ale je to samozřejmě na každém z vás, co si vybere k pěstování.
Jak vypadá sazenice připravená na výsadbu?
Já zde mám sazenice polních salátovek odrůd Obelix F1 a Politana F1 a Aikon F1, které jsem sela ze semínka 2.4. Sazenice vhodná k výsadbě má 1–2 pravé listy, děložní listy se nepočítají. Vysoká je 10–15 cm a má silný kořenový systém. Listy by měly být sytě zelené, bez žloutnutí nebo skvrn. Sazenice může mít květy i již nasazené malé plody. Ideálně je sazenice stará 4-6 týdnů od výsevu.
Termín výsadby
Správný termín výsadby je zásadní. Ovlivňuje zdraví okurek a jejich úrodu. Závisí na tom, zda pěstujete ve skleníku nebo venku a samozřejmě na aktuálních teplotách v dané sezóně a na poloze, ve které pěstujete.
Termín výsadby do skleníku

Do nevytápěného skleníku nebo fóliovníku můžete okurky vysazovat nejdříve od 25. dubna, pokud jsou již splněny teplotní podmínky. Důležité je zohlednit vlastnosti vašeho skleníku – jestli je skleněný, polykarbonátový nebo fóliový a jak moc do něj svítí slunce. Pokud máte horší podmínky, sázejte později až v první půlce května.
Teplota vzduchu
Okurky potřebují denní teploty 20–25 °C a noční nad 10 °C. Krátkodobý pokles pod 10 °C zvládnou, ale delší chlad zpomalí růst. Teploty pod 5 °C mohou rostliny poškodit, mráz je zničí. Ve skleníku větrejte při teplotách nad 25 °C, aby se rostliny nepřehřívaly. Teploty nad 35 °C mohou způsobit stres a snížit tvorbu plodů, ale není potřeba jim přistiňovat jako například paprikám.
Teplota půdy
Teplota půdy v hloubce 10 cm by měla být minimálně 15 °C, ideálně 18–20 °C, aby kořeny dobře zakořenily. Chladnější půda zpomaluje růst a může vést k hnilobě kořenů. Půdu můžete před výsadbou pokrýt černou igelitovou fólií, která ji prohřeje, pokud jsou slunečné dny.
Kdy vysazuji okurky já?
Já pěstuji skleníkové okurky hadovky v zimní zahradě, která mi dovoluje vysazovat o něco dříve než do nevytápěného skleníku. Tady sazenice vysazuji podle počasí a teplot již v první půlce dubna. Potom ještě pěstuji polní salátovky na venkovním záhonu a zde opravdu vyčkávám na teplé počasí. Nevysazuji dříve než po zmrzlých a většinou vyčkávám až ke konci května, abych předešla tomu, že se růst rostlin kvůli stresu z chladu zastaví.
Vhodné stanoviště
Okurky milují slunce, takže vyberte místo, kde dostanou alespoň 8–10 hodin světla denně. Ideální je jižní nebo jihozápadní strana zahrady. Zastíněné místo může vést k pomalejšímu růstu a nižší úrodě, protože okurky jsou citlivé na nedostatek světla. Okurky mají křehké stonky a listy, které mohou být poškozeny větrem, ideální je vybrat stanoviště chráněné před větrem. Okurky potřebují lehkou, propustnou půdu bohatou na humus.
Rotace plodin
V rámci rotace plodin jsou vhodné předplodiny okurek především ty plodiny, které zlepšují strukturu půdy a nezvyšují riziko chorob, jako jsou hrách, cibule, pór, fazole, řepa, košťáloviny. Naopak nejsou vhodné brambory, jahody nebo jiné tykvovité, protože mohou zvyšovat riziko plísně okurkové.
Vhodní sousedé
Okurky, především když jsou pěstované na oporách, mohou být velic dobře kombinované s ostatními rostlinami v rámci smíšené výsadby. Velice dobře se snášejí s koprem, fazolemi, celerem, řepou nebo kukuřicí, která jim poskytuje stín. Kopr navíc odpuzuje škůdce.
Nevhodní sousedé
Vedle okurek nepěstuje brambory, melouny, dýně, cukety ani rajčata. Tyto rostliny navzájem bojují o živiny a k tomu ještě mohou sdílet stejné choroby a škůdce. Vedle okurek se nedoporučuje pěstovat ani fenykl, který může bránit okurkám v růstu.
Jak připravit záhon?
Okurky patří do zeleniny první tratě, tedy mezi druhy nejnáročnější na živiny. Před výsadbou odplevelte záhon a obohaťte půdu kompostem. Pokud připravujete záhon s předstihem (2–3 týdny před výsadbou nebo na podzim), přimíchejte do kompostu uleželý hnůj. Já navážím vrstvu 5 cm vyzrálého kompostu jednou ročně, buď na podzim, přes zimu, nebo těsně před výsadbou. Výhodou metody bez rytí je, že nemusíte řešit rotaci plodin.
Co pod okurky do výsadbové jamky?
Co přidat pod okurky do výsadbové jamky je velice diskutované téma. Existuje mnoho možností a každá z nich má své výhody i nevýhody. Pro správnou volbu je určující, jak jste půdu připravili a pohnojili dopředu. Já pěstuji okurky v záhoně obohaceném o vrstvu kompostu o tloušťce 5-10 cm, která mulčuje a zároveň vyživuje celý záhon v ploše. Důvodem je, že spolu s okurky na záhoně pěstuji i jiné druhy zeleniny ve smíšené výsadbě.
Kompost
Jako první bych pod okurky do jamky doporučila přidat hrst nebo dvě kompostu. Ten můžete přidat kdykoliv, protože kompostem nelze rostliny přehnojit.
Uleželý hnůj
Uleželý hnůj nebo slepičince, ať už v granulovaného formě nebo jiné je bohatý na dusík, což okurky mají rády. Pokud máte nehnojenou půdu, přidat ho můžete, ale malé množství a smíchejte ho se zeminou. Zabrání se tak přímému kontaktu s kořeny. Vyhněte se čerstvému hnoji.
Tráva a kopřivy
Dalším materiálem, který někteří pěstitelé přidávají je čerstvě posečená tráva nebo kopřivy. Důvodem je, že oba tyto materiály při rozkladu uvolňují teplo, dodávají organickou hmotu a živiny, zejména dusík. Pokud byste to chtěli zkusit, tak na dno jamky dejte vrstvu trávy a pak přidejte kopřivy promíchané s půdou.
Mykorhizní houby
V neposlední řadě bych chtěla zmínit přidání mykorhizních hub. Mykorhizní houby vytvářejí symbiotický vztah s kořeny okurek a pomáhají rozšířit kořenový systém.
Další možnosti
Určitě se najdou ještě další materiály, jako například popel, které lze různě přidat při výsadbě a ten výčet není úplný.
Co přidávám do jamky já
Já do výsadbových jamek většinou nepřidávám nic, maximálně mykorhizní houby, protože záhony připravené metodou bez rytí jsou na prvních 4-6 týdnů dostatečně prohnojené i pro zeleninu první tratě, tedy tu nejnáročnější. Jakmile papriky kvetou nebo později plodí, dohnojuji dle potřeby a to pouze lokálně. Ale to už je téma na jiné video, které pro vás brzy připravíme.
Opory pro okurky

Opory pro okurky jsou důležité hned z několika důvodů. Protože rostlina neleží na zemi, tak se jednak ušetří obrovské množství místa v zahradě, dále se zlepší proudění vzduchu mezi listy rostliny což sníží šance různých plísní a pak také vám usnadní péči o rostlinu a sklizeň. Pokud se okurky válí přes sebe na zemi, je v té džungli opravu snadné přehlédnout různé problémy nebo i zralou okurku. A pokud plod na rostlině přezraje, rostlina má splněno a může úplně zastavit další plození, což nechceme.
Jako opora pro okurky jsou vhodné opěrné tyče nebo spirály, rámy se sítěmi různé pergoly a tak dále. Nabídka je velmi široká. Mimo konstrukce určené pro pěstování okurek jsou hodně oblíbené kari sítě a to kvůli své velikosti a ceně. V základu postačí i obyčejný aspoň trochu rovný klacek nebo tyč. Tyto konstrukce můžete libovolně kombinovat dle vašich možností a potřeb.
U materiálu konstrukce je důležité aby byl dostatečně pevný a pokud možno zdravotně nezávadný. Vhodné je spíše tvrdší dřevo jako například sibiřský modřín, akát nebo i bambus. Dále můžete samozřejmě zvolit kovové nebo plastové konstrukce.
U konstrukce je kromě její pevnosti nejdůležitější její výška. Pokud pěstujete na 1 hlavní výhon a budete sklízet průběžně pro maximální úrodu okurek, prodloužíte tak dobu sklizně na 2 i více měsíců. Stonek pak bude ke konci vegetačního období dosahovat délky mnoho metrů.
Běžně prodávané opory k okurkám jsou dostupné ve výškách od 90 do 180 cm, max 2m. To vám okurka snadno překoná již před první sklizní. Při návrhu opor tedy pamatujte na to, že bude třeba okurky v průběhu sezony vést po opoře několikrát nahoru a dolů. Jinak vám nezbude nic jiného než rostlině zastřihnout hlavní výhon a ukončit tak růst nových pater.
Co se týče výpletu sítí, vyvarujte se sítím z provázků z přírodních materiálů, jako je například juta, nebo i jiné, které nejsou hladké. Okurka je popínavá a během sezóny její úpony i další části prorostou do vláken provázků a rostli nepůjde snadno dolů. Lepší je například kovový zahradnický drát nebo lanko z plastu v provedení, které se má hladký povrch a netřepí se.
Prodává se také široká nabídka různého příslušenství k oporám, jako jsou klipsy, kolíčky, spojky, pásky a očka. Já osobně se snažím vše dělat co nejvíce jednoduché a zatím jsem na se bez těchto věcí z velké části obešel.
Otužování sadby
Předpěstované sazenice okurek je třeba před výsadbou otužit, aby zvládly venkovní podmínky. Otužování začněte týden před výsadbou. První dny vyndejte sazenice ven na 2–3 hodiny za mírného počasí, ideálně do stínu nebo závětří. Postupně prodlužujte čas venku a vystavujte je více slunci. Poslední 2 dny je nechte venku i přes noc, pokud teploty neklesnou pod 10 °C.
Co dělat s nasazenými květy a plody?

Pokud sazenice při výsadbě již kvetou nebo mají nasazené plody, nechte je být. Zdravé a silné sazenice mohou být takto vysazeny. Pokud však sazenice nasadily plody příliš brzy a hlavně jsou slabé, můžete první drobné plody odstranit, aby rostlina věnovala energii zakořenění.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
1

Rozměřte a označte místa výsadby. Vzdálenost mezi rostlinami v řádku je minimálně 20 cm při pěstování s oporou na jeden výhon a asi 40 cm mezi řádky. Při pěstování na zemi je minimální spon 50x50 cm.
2

Lopatkou vyhlubte v půdě jamku o trošku větší, než je velikost květináče. Pokud si nejste jisti, zkuste si květináč do jamky vložit. Počítejte s tím, že sazenici zasadíte až po děložní lístky. Do jamky můžete přidat zvolený organický materiál.
3

Pomocí konve nalijte do jamky asi půl litru vody.
4

Květináč s celou sazenicí otočte dolů a sazenici i s celým kořenovým balem opatrně vyklepněte z květináče. Dejte pozor, abyste nezlomili stonek, protože okurky mají stonek opravdu křehký.
5

Sazenici vložte do jamky až po děložní lístky.
6

Rukama zasypte sazenici půdou a oběma rukama přitlačte dolů.
7

Z rostliny můžete odstranit děložní lístky a lístky, které jsou příliš nízko nad povrchem.
8

Rostlinku nasměrujte vhodným způsobem do opory, pokud má rostlinka už dostatečně dlouhý stonek. Pokud ne, uděláte to o něco později.
9

Zasazené rostliny dostatečně zalijte vodou z konve.
Následná péče
Po výsadbě věnujte okurkám pravidelnou péči, zejména zálivku, mulčování a ochranu před chladem nebo škůdci.
Zálivka
Okurky potřebují vydatnou a pravidelnou zálivku, ideálně 2–3x týdně, v horkých dnech i častěji. Jedna rostlina spotřebuje 2–5 litrů vody. Zalévejte ke kořenům, vyhněte se smáčení listů, aby se předešlo houbovým chorobám. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Mulčování pomáhá udržet vlhkost a snižuje potřebu zálivky. Zalévejte ráno nebo večer, kdy je půda chladnější.
Ochrana proti mrazu
Sledujte předpověď počasí. Při nočních teplotách pod 10 °C přikryjte okurky netkanou textilií nebo fóliovým tunelem.
Ochrana před škůdci
Po vyklíčení je potřeba ochránit mladé sazeničky především před slimáky a mšicemi. Proti slimákům může přirozeně pomoci mulč, mechanické bariéry nebo jiné prostředky a proti mšicím funguje i například smíšená výsadba s koprem.
Co nás čeká dál?
Během růstu je třeba okurkám zajistit výživu, chránit je před škůdci, jako jsou mšice nebo padlí. Během růstu jim poskytnout pravidelnou péči, například odstraňování bočních výhonů. Na tato témata se ale podíváme už v dalších videích.
Následná péče
Po výsadbě věnujte okurkám pravidelnou péči, zejména zálivku, mulčování a ochranu před chladem nebo škůdci.
Zálivka
Okurky potřebují vydatnou a pravidelnou zálivku, ideálně 2–3x týdně, v horkých dnech i častěji. Jedna rostlina spotřebuje 2–5 litrů vody. Zalévejte ke kořenům, vyhněte se smáčení listů, aby se předešlo houbovým chorobám. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Mulčování pomáhá udržet vlhkost a snižuje potřebu zálivky. Zalévejte ráno nebo večer, kdy je půda chladnější.
Ochrana proti mrazu
Sledujte předpověď počasí. Při nočních teplotách pod 10 °C přikryjte okurky netkanou textilií nebo fóliovým tunelem.
Ochrana před škůdci
Po vyklíčení je potřeba ochránit mladé sazeničky především před slimáky a mšicemi. Proti slimákům může přirozeně pomoci mulč, mechanické bariéry nebo jiné prostředky a proti mšicím funguje i například smíšená výsadba s koprem.
Co nás čeká dál?
Během růstu je třeba okurkám zajistit výživu, chránit je před škůdci, jako jsou mšice nebo padlí. Během růstu jim poskytnout pravidelnou péči, například odstraňování bočních výhonů. Na tato témata se ale podíváme už v dalších videích.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Výsadba raného hlávkového zelí do skleníku

🥒 Výsadba salátových okurek do záhonu
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍