Návod

Výsev patizonu pro předpěstování sazenic

Poslední úprava
23.4.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
10
minut

Nástroje a vybavení

Plastový květináč 0.5 l

Plastový květináč 0.5 l
rozměr 9x9x10 cm, s otvory ve dně
0
ks

Lopatka

Konvička na vodou

Popisovací štítky

Fixa

Přepichovací (pikýrovací) kolík

-
Množství
+

Materiál

Semínka patizonu

Substrát zahradnický

Substrát zahradnický
s dostatkem živin
0
l
No items found.
No items found.

Dneska si spolu vypěstujeme silné sazenice cuket a tím si velmi urychlíme první úrodu. Cukety se velice snadno pěstují a jsou vděčné tím, že prostě plodí a z jedné rostliny se nají celá rodina :-) A pokud chcete zkusit něco nového než cukety, tak zkuste letos i patizony, které se pěstují podobně jako cukety. Výběr odrůd je obrovský a my se spolu podíváme na to, jaké odrůdy jsou nejlepší právě pro vaše podmínky. A také vám jako vždy ukážu pěkně krok po kroku, jak si je vysít a vypěstovat. Tak pojďme na to!

Proč předpěstovat cukety a patizony?

Cukety i patizony se velice dobře pěstují z přímého výsevu a tak si možná říkáte, proč si sazenice doma předpěstovávat. Důvodů je hned několik. Předpěstování je výhodné pro získání dřívější sklizně, protože venkovní výsev je možný až po odeznění přízemních mrazíků, což je nejdříve 15.5. a kdy se půda ohřeje na minimálně 15 °C. Předpěstováním můžete začít už v dubnu, což urychlí sklizeň až o několik týdnů. Další výhodou je větší kontrola nad růstem. Sazenice jsou silnější, odolnější vůči chorobám a škůdcům, jako jsou slimáci, a lépe se přizpůsobí venkovním podmínkám po otužení. Předpěstování také šetří osivo, umožňuje pěstovat více odrůd dle vašeho výběru než když sazenice koupíte v obchodě. Navíc zvyšuje jistotu úspěšného růstu, protože vysazujete už vzrostlé rostliny.

Jak vybrat odrůdy?

Výběr odrůdy cukety nebo patizonu závisí hlavně na vašich preferencích a podmínkách pro pěstování. Cukety i patizony jou příbuzné tykve obecné, tedy dýně. Liší se především tvarem, barvou, chutí a potom ještě kompaktností. Některé vytváří robustnější keříky s velkými listy a některé jsou menší. Jsou proto ideální i pro menší zahrady, vyvýšené záhony a také nádoby. Nabídka odrůd je široká. Odrůdy cuket mohou být buď plazivé nebo keříčkové, ale u nás je většina běžných odrůd keříčková. Při výběru odrůdy je určitě vhodné přihlédnout, zda budete pěstovat na záhonu nebo v nádobě. Při pěstování v nádobách podle velikosti nádoby přizpůsobte i vzrůst dané odrůdy.

Vertikální pěstování

Cukety lze navíc pěstovat i vertikálně, což vám ušetří strašně moc místa. O tomto způsobu pěstování máme samostatní video.

Jinak odrůdy můžete vybírat hlavně podle tvaru, barvy a potom také ranosti.

Podle tvaru

Tvar cuket není pouze o tom, jak cukety vypadají ale také se pak může lišit využití v kuchyni. Cukety najdete v klasickém podlouhlém tvaru různých délek a šířek, potom také kulatém tvaru a patizony, to jsou typické talířovité disky.

Talířovité patizony

Patizony mají typický zploštělý vroubkovaný tvar připomínající létající talíř, v podstatě disk. Patizony se hodí taky na plnění, smažení a grilování a potom malé patizonky se sbírají pro nakládání. Z odrůd tu mám bílý Disco, žlutý Golden marbre nebo zelený Greendisc.

Podle barvy

Kromě tvaru můžete vybírat i podle barvy, která ovlivňuje třeba chuť. Z barev jsou to typicky zelená, žlutá a bílá a to jak u cuket tak i patizonů.

Zelené cukety a patizony

Zelené cukety jsou nejběžnější a taky mezi nimi najdete nejvíce odrůd. Liší se především velikostí a pak sytostí zelené nebo jsou třeba pruhované. Jsou odolné a snadno se pěstují. Z klasických odrůd tu mám Nefertiti, Jigonal, nebo třeba pruhovaný Tapir.

Žluté cukety a patizony

Vybírat můžete i odrůdy žlutých cuket a taky patizonu. Mívají sladší chuť a atraktivní vzhled, ideální do salátů nebo pro grilování a taky nakládání a zavařování. Dodávají pokrmům barevnost. Z cuket můžete vybírat například odrůdy Goldena, Paladin F1.

Podle ranosti

Odrůdy můžete vybírat také podle ranosti. Vegetační doba se pohybuje od 45-70 dní. Ranost mnohdy u odrůd cuket nebývá zmíněna.

Termíny výsevu

Termín výsevu cuket i patizonů pro předpěstování sazenic se odvíjí od plánovaného termínu výsadbu a také poloze a podmínkách, kde pěstujete. Obecně platí, že výsev by měl proběhnout 4–5 týdnů před výsadbou na finální stanoviště. Pro venkovní záhony nebo nádoby vysévejte od 15. dubna do 15. května, s výsadbou po 15. květnu (po zmrzlých), kdy je půda dostatečně prohřátá. V chladnějších oblastech může být nutné výsev posunout o týden později nebo použít kryt z netkané textilie po výsadbě.

Semínka

Kvalitní semena jsou klíčem k úspěšnému pěstování. Doporučuji kupovat od ověřených českých dodavatelů, kteří nabízejí odrůdy přizpůsobené našim podmínkám. Při výběru zvažte, kolik rostlin chcete pěstovat. Jedna rostlina může vyprodukovat až 20 plodů, takže pro 1 osobu vam stačí 1-2 rostliny.

Cena semínek

Cena sáčku semen se pohybuje od 20 do 80 Kč, v závislosti na odrůdě a množství. BIO semena nebo hybridy F1 bývají dražší, obsahují 10–20 semen.

Jak na semenech ušetřit?

Ušetřit můžete omezením počtu pěstovaných sazenic na minimum potřebné pro váš prostor. Pěstujte jen třeba 1–2 odrůdy a zbylá semena si schovejte na další sezónu. Semena cuket i patizonů mají klíčivost přibližně 5–6 let při správném skladování.

Máčení semen před výsevem

Pro urychlení klíčení můžete semena cuket namočit na 1–2 hodiny do vlažné vody nebo heřmánkového čaje. Není to nutné, ale může zkrátit dobu klíčení o 1–2 dny. Já to nedělám.

Do čeho vysévat?

Semena vysévejte do květináčů nebo sadbovačů o průměru minimálně 10 cm, protože kořeny potřebují dostatek prostoru a ušetříte si tak možné další přesazování. Nádoby musí mít odtokové otvory, aby nedocházelo k přemokření.

Vhodný substrát

Pro výsev použijte lehký, vzdušný substrát. Volit můžete mezi výsevním substrátem a už přímo univerzálním nebo zahradnickým substrátem. Pro lepší provzdušnění můžete přidat perlit nebo jemný písek. Pokud zvolíte substrát bez živin, počítejte s tím, že do výsadby budete muset rostliny přihnojit. Stejný substrát vyhovuje cuketám i patizonům.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

1

Nádobu naplňte substrátem až po okraj.

2

Pomocí prstů zatlačte substrát v nádobě ke dnu.

3

Přisypte další substrát. Povrch srovnejte rukou tak, aby byl zároveň až po okraj.

4

Substrát zalijte důkladně, dokud se voda vsakuje, vodou z konvičky.

5

Pomocí přepichovacího kolíku udělejte v substrátu důlek hluboký asi 2-3 cm.

6

Do připraveného důlku vložte 1-2 semínka. Jakmile vzejdou, v nádobě se ponechá silnější semenáček.

7

Semínka zasypte substrátem a lehce udusejte rukou.

8

Výsev si označte popisovacím štítkem, kde si napište datum, plodinu a odrůdu.

9

Nádobu umístěte do podmisky a tu zalijte. Pokud podmisku nemáte, zalijte přímo substrát v nádobě, dokud se voda vsakuje.

Podívejte se na video!

Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena od 49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:

Podmínky pro klíčení semínek

Po výsevu je klíčové zajistit správné podmínky pro klíčení. Semena cuket ani patizonů ke klíčení nepotřebují světlo, ale vyžadují teplo a vláhu.

Teplota

Optimální teplota pro klíčení je 22–25 °C. Při této teplotě semena vyklíčí za 5–10 dní. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C, jinak se klíčení zpomalí. Minimální teplota je 10 °C.

Zálivka

Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Používejte rozprašovač, aby nedošlo k vyplavení semen. Pravidelně kontrolujte vlhkost, protože vyschnutí může klíčení zastavit.

Podmínky pro růst semenáčků

Jakmile semena vyklíčí, je třeba zajistit světlo a upravené podmínky pro růst.

Světlo

Nádobu umístěte na světlé místo, ideálně na jižní parapet, pod umělé osvětlení nebo také skleníku, pařeniště nebo fóliovníku. Tady ale hlídejte předpověď počasí. Cukety i patizony potřebují 12–16 hodin světla denně. Při nedostatku světla se semenáčky vytahují a slábnou.

Teplota

Po vyklíčení snižte teplotu na 18–22 °C, aby rostliny nerostly moc rychle a nevytahovaly se. Naopak teplota pod 10 °C může zpomalit růst nebo poškodit sazenice.

Zálivka

Zálivka musí být pravidelná, aby půda zůstala vlhká, ale nikdy ne přemokřená, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Doporučuji zalévat zdola do podmisky. Je to nejlepší způsob, jak udržet optimální vlhkost. Rostlinky si natáhnou přesně tolik, kolik potřebují.

Co nás čeká dál?

Jakmile mají sazenice 2–3 pravé listy a výšku 10–15 cm, jsou připraveny na výsadbu. Před výsadbou je otužte postupným vystavováním venkovním podmínkám po dobu alespoň jednoho týdne. Pokud se stonek sazenice hodně vytáhne, například kvůli nedostatku světla, a venkovní výsadba ještě není možná, přesaďte sazenici do většího květináče. Při přesazování zahrabte stonek až po děložní lístky, protože cuketa dokáže z vytáhlého stonku vytvořit nové kořeny. Tím posílíte kořenový systém a zajistíte zdravější růst rostliny.

Návod

Výsev patizonu pro předpěstování sazenic

Poslední úprava
22.4.2025

Dneska si spolu vypěstujeme silné sazenice cuket a tím si velmi urychlíme první úrodu. Cukety se velice snadno pěstují a jsou vděčné tím, že prostě plodí a z jedné rostliny se nají celá rodina :-) A pokud chcete zkusit něco nového než cukety, tak zkuste letos i patizony, které se pěstují podobně jako cukety. Výběr odrůd je obrovský a my se spolu podíváme na to, jaké odrůdy jsou nejlepší právě pro vaše podmínky. A také vám jako vždy ukážu pěkně krok po kroku, jak si je vysít a vypěstovat. Tak pojďme na to!

Proč předpěstovat cukety a patizony?

Cukety i patizony se velice dobře pěstují z přímého výsevu a tak si možná říkáte, proč si sazenice doma předpěstovávat. Důvodů je hned několik. Předpěstování je výhodné pro získání dřívější sklizně, protože venkovní výsev je možný až po odeznění přízemních mrazíků, což je nejdříve 15.5. a kdy se půda ohřeje na minimálně 15 °C. Předpěstováním můžete začít už v dubnu, což urychlí sklizeň až o několik týdnů. Další výhodou je větší kontrola nad růstem. Sazenice jsou silnější, odolnější vůči chorobám a škůdcům, jako jsou slimáci, a lépe se přizpůsobí venkovním podmínkám po otužení. Předpěstování také šetří osivo, umožňuje pěstovat více odrůd dle vašeho výběru než když sazenice koupíte v obchodě. Navíc zvyšuje jistotu úspěšného růstu, protože vysazujete už vzrostlé rostliny.

Jak vybrat odrůdy?

Výběr odrůdy cukety nebo patizonu závisí hlavně na vašich preferencích a podmínkách pro pěstování. Cukety i patizony jou příbuzné tykve obecné, tedy dýně. Liší se především tvarem, barvou, chutí a potom ještě kompaktností. Některé vytváří robustnější keříky s velkými listy a některé jsou menší. Jsou proto ideální i pro menší zahrady, vyvýšené záhony a také nádoby. Nabídka odrůd je široká. Odrůdy cuket mohou být buď plazivé nebo keříčkové, ale u nás je většina běžných odrůd keříčková. Při výběru odrůdy je určitě vhodné přihlédnout, zda budete pěstovat na záhonu nebo v nádobě. Při pěstování v nádobách podle velikosti nádoby přizpůsobte i vzrůst dané odrůdy.

Vertikální pěstování

Cukety lze navíc pěstovat i vertikálně, což vám ušetří strašně moc místa. O tomto způsobu pěstování máme samostatní video.

Jinak odrůdy můžete vybírat hlavně podle tvaru, barvy a potom také ranosti.

Podle tvaru

Tvar cuket není pouze o tom, jak cukety vypadají ale také se pak může lišit využití v kuchyni. Cukety najdete v klasickém podlouhlém tvaru různých délek a šířek, potom také kulatém tvaru a patizony, to jsou typické talířovité disky.

Talířovité patizony

Patizony mají typický zploštělý vroubkovaný tvar připomínající létající talíř, v podstatě disk. Patizony se hodí taky na plnění, smažení a grilování a potom malé patizonky se sbírají pro nakládání. Z odrůd tu mám bílý Disco, žlutý Golden marbre nebo zelený Greendisc.

Podle barvy

Kromě tvaru můžete vybírat i podle barvy, která ovlivňuje třeba chuť. Z barev jsou to typicky zelená, žlutá a bílá a to jak u cuket tak i patizonů.

Zelené cukety a patizony

Zelené cukety jsou nejběžnější a taky mezi nimi najdete nejvíce odrůd. Liší se především velikostí a pak sytostí zelené nebo jsou třeba pruhované. Jsou odolné a snadno se pěstují. Z klasických odrůd tu mám Nefertiti, Jigonal, nebo třeba pruhovaný Tapir.

Žluté cukety a patizony

Vybírat můžete i odrůdy žlutých cuket a taky patizonu. Mívají sladší chuť a atraktivní vzhled, ideální do salátů nebo pro grilování a taky nakládání a zavařování. Dodávají pokrmům barevnost. Z cuket můžete vybírat například odrůdy Goldena, Paladin F1.

Podle ranosti

Odrůdy můžete vybírat také podle ranosti. Vegetační doba se pohybuje od 45-70 dní. Ranost mnohdy u odrůd cuket nebývá zmíněna.

Termíny výsevu

Termín výsevu cuket i patizonů pro předpěstování sazenic se odvíjí od plánovaného termínu výsadbu a také poloze a podmínkách, kde pěstujete. Obecně platí, že výsev by měl proběhnout 4–5 týdnů před výsadbou na finální stanoviště. Pro venkovní záhony nebo nádoby vysévejte od 15. dubna do 15. května, s výsadbou po 15. květnu (po zmrzlých), kdy je půda dostatečně prohřátá. V chladnějších oblastech může být nutné výsev posunout o týden později nebo použít kryt z netkané textilie po výsadbě.

Semínka

Kvalitní semena jsou klíčem k úspěšnému pěstování. Doporučuji kupovat od ověřených českých dodavatelů, kteří nabízejí odrůdy přizpůsobené našim podmínkám. Při výběru zvažte, kolik rostlin chcete pěstovat. Jedna rostlina může vyprodukovat až 20 plodů, takže pro 1 osobu vam stačí 1-2 rostliny.

Cena semínek

Cena sáčku semen se pohybuje od 20 do 80 Kč, v závislosti na odrůdě a množství. BIO semena nebo hybridy F1 bývají dražší, obsahují 10–20 semen.

Jak na semenech ušetřit?

Ušetřit můžete omezením počtu pěstovaných sazenic na minimum potřebné pro váš prostor. Pěstujte jen třeba 1–2 odrůdy a zbylá semena si schovejte na další sezónu. Semena cuket i patizonů mají klíčivost přibližně 5–6 let při správném skladování.

Máčení semen před výsevem

Pro urychlení klíčení můžete semena cuket namočit na 1–2 hodiny do vlažné vody nebo heřmánkového čaje. Není to nutné, ale může zkrátit dobu klíčení o 1–2 dny. Já to nedělám.

Do čeho vysévat?

Semena vysévejte do květináčů nebo sadbovačů o průměru minimálně 10 cm, protože kořeny potřebují dostatek prostoru a ušetříte si tak možné další přesazování. Nádoby musí mít odtokové otvory, aby nedocházelo k přemokření.

Vhodný substrát

Pro výsev použijte lehký, vzdušný substrát. Volit můžete mezi výsevním substrátem a už přímo univerzálním nebo zahradnickým substrátem. Pro lepší provzdušnění můžete přidat perlit nebo jemný písek. Pokud zvolíte substrát bez živin, počítejte s tím, že do výsadby budete muset rostliny přihnojit. Stejný substrát vyhovuje cuketám i patizonům.

Podmínky pro klíčení semínek

Po výsevu je klíčové zajistit správné podmínky pro klíčení. Semena cuket ani patizonů ke klíčení nepotřebují světlo, ale vyžadují teplo a vláhu.

Teplota

Optimální teplota pro klíčení je 22–25 °C. Při této teplotě semena vyklíčí za 5–10 dní. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C, jinak se klíčení zpomalí. Minimální teplota je 10 °C.

Zálivka

Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Používejte rozprašovač, aby nedošlo k vyplavení semen. Pravidelně kontrolujte vlhkost, protože vyschnutí může klíčení zastavit.

Podmínky pro růst semenáčků

Jakmile semena vyklíčí, je třeba zajistit světlo a upravené podmínky pro růst.

Světlo

Nádobu umístěte na světlé místo, ideálně na jižní parapet, pod umělé osvětlení nebo také skleníku, pařeniště nebo fóliovníku. Tady ale hlídejte předpověď počasí. Cukety i patizony potřebují 12–16 hodin světla denně. Při nedostatku světla se semenáčky vytahují a slábnou.

Teplota

Po vyklíčení snižte teplotu na 18–22 °C, aby rostliny nerostly moc rychle a nevytahovaly se. Naopak teplota pod 10 °C může zpomalit růst nebo poškodit sazenice.

Zálivka

Zálivka musí být pravidelná, aby půda zůstala vlhká, ale nikdy ne přemokřená, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Doporučuji zalévat zdola do podmisky. Je to nejlepší způsob, jak udržet optimální vlhkost. Rostlinky si natáhnou přesně tolik, kolik potřebují.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Co nás čeká dál?

Jakmile mají sazenice 2–3 pravé listy a výšku 10–15 cm, jsou připraveny na výsadbu. Před výsadbou je otužte postupným vystavováním venkovním podmínkám po dobu alespoň jednoho týdne. Pokud se stonek sazenice hodně vytáhne, například kvůli nedostatku světla, a venkovní výsadba ještě není možná, přesaďte sazenici do většího květináče. Při přesazování zahrabte stonek až po děložní lístky, protože cuketa dokáže z vytáhlého stonku vytvořit nové kořeny. Tím posílíte kořenový systém a zajistíte zdravější růst rostliny.

Návod

Výsev patizonu pro předpěstování sazenic

Poslední úprava
22.4.2025

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.

Podmínky pro klíčení semínek

Po výsevu je klíčové zajistit správné podmínky pro klíčení. Semena cuket ani patizonů ke klíčení nepotřebují světlo, ale vyžadují teplo a vláhu.

Teplota

Optimální teplota pro klíčení je 22–25 °C. Při této teplotě semena vyklíčí za 5–10 dní. Teplota by neměla klesnout pod 15 °C, jinak se klíčení zpomalí. Minimální teplota je 10 °C.

Zálivka

Substrát udržujte stále vlhký, ale ne přemokřený. Používejte rozprašovač, aby nedošlo k vyplavení semen. Pravidelně kontrolujte vlhkost, protože vyschnutí může klíčení zastavit.

Podmínky pro růst semenáčků

Jakmile semena vyklíčí, je třeba zajistit světlo a upravené podmínky pro růst.

Světlo

Nádobu umístěte na světlé místo, ideálně na jižní parapet, pod umělé osvětlení nebo také skleníku, pařeniště nebo fóliovníku. Tady ale hlídejte předpověď počasí. Cukety i patizony potřebují 12–16 hodin světla denně. Při nedostatku světla se semenáčky vytahují a slábnou.

Teplota

Po vyklíčení snižte teplotu na 18–22 °C, aby rostliny nerostly moc rychle a nevytahovaly se. Naopak teplota pod 10 °C může zpomalit růst nebo poškodit sazenice.

Zálivka

Zálivka musí být pravidelná, aby půda zůstala vlhká, ale nikdy ne přemokřená, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. Doporučuji zalévat zdola do podmisky. Je to nejlepší způsob, jak udržet optimální vlhkost. Rostlinky si natáhnou přesně tolik, kolik potřebují.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Co nás čeká dál?

Jakmile mají sazenice 2–3 pravé listy a výšku 10–15 cm, jsou připraveny na výsadbu. Před výsadbou je otužte postupným vystavováním venkovním podmínkám po dobu alespoň jednoho týdne. Pokud se stonek sazenice hodně vytáhne, například kvůli nedostatku světla, a venkovní výsadba ještě není možná, přesaďte sazenici do většího květináče. Při přesazování zahrabte stonek až po děložní lístky, protože cuketa dokáže z vytáhlého stonku vytvořit nové kořeny. Tím posílíte kořenový systém a zajistíte zdravější růst rostliny.

Související

4.6.2023

Výsadba jiřin do záhonu

Jiřiny, nebo také Dahlie, jsou považované za královny zahrad a jsou pěstované a velmi oblíbené po celém světě. Hlízy jiřin, ať už přezimující nebo nově koupené vysazujeme do zrytého záhonu od poloviny dubna do konce května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Zvolte slunné místo v závětří s lehčí a sušší půdou. Jdeme rýt! :-)
6.6.2023

Protrhání (jednocení) ředkviček

Jednocení nebo protrhání je důležitá akce při pěstování rostlin z přímých výsevů do půdy. Cílem je optimalizace hustoty výsevu tak, aby nebyl příliš hustý, což rostlinkám poskytne prostor pro růst do požadované velikosti.
2.6.2023

Opora pro hrášek

Jak vyrobit jednoduchou oporu pro hrášek z několika bambusových tyček a provázku? Tato opora bude vhodná i pro jiné popínavé rostliny. Hodí se pro rostliny spíše s menšími a lehčími plody. Oporu můžete na podzim jednoduše rozebrat a tyčky využít příště jinak. Oporu postavte po vzejití hrášku, jakmile má výšku přibližně 10 - 15 cm nebo 2 páry pravých listů, aby se mohl přichytit. Výšku opory volte podle odrůdy.
22.4.2025

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Dneska si povíme vše, co potřebujete vědět o výsevu a pěstování okurek nakladaček. Nakladaček existuje opravdu mnoho odrůd já vám ukážu, jak se v nich zorientovat a vybrat ty nejlepší odrůdy pro vás aby vám okurky nezplesnivěly a nezhořkly a vaše domácí nakládání nebo zavařování dopadlo na jedničku! Pranostika říká: „Na Marka sej oharka“. Ale je to opravdu ten nejlepší termín pro vás? I na to se podíváme a také vám ukážu postup pěkně krok za krokem jak si vyset nakladačky do záhonu. Tak pojďme na to!
29.4.2025

⛏️🥬 Výsadba poloraných a pozdních kedlubnů na venkovní záhon pro sklizeň na podzim

Kedlubny jsou oblíbenou zeleninou pro šťavnaté bulvy, pokud zrovna nejsou dřevnaté. Dneska si spolu právě kedlubny vysadíme. Ať už výsadbu plánujete do skleníku, pařeniště nebo na venkovní záhon je důležité znát správný čas výsadby, vhodné podmínky a pár triků, jak rostliny připravit. Já vám ukážu vše krok za krokem a dozvíte se i, jak se o rostliny po výsadbě postarat a ochránit je před škůdci. Tak pojďme na to.
22.4.2025

Výsev patizonu pro předpěstování sazenic

Dneska si spolu vypěstujeme silné sazenice cuket a tím si velmi urychlíme první úrodu. Cukety se velice snadno pěstují a jsou vděčné tím, že prostě plodí a z jedné rostliny se nají celá rodina :-) A pokud chcete zkusit něco nového než cukety, tak zkuste letos i patizony, které se pěstují podobně jako cukety. Výběr odrůd je obrovský a my se spolu podíváme na to, jaké odrůdy jsou nejlepší právě pro vaše podmínky. A také vám jako vždy ukážu pěkně krok po kroku, jak si je vysít a vypěstovat. Tak pojďme na to!

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc již od 49 Kč / měsíc.

- Videa bez reklam
- Sezonní kalendář
- Poradenství a pomoc