Téma

👨‍🌾🥒 Jak přimět okurky plodit více: Pěstování na jeden hlavní výhon

⭐Pouze členové

Tento obsah je určen pouze členům Šikulio PREMIUM

Šikulio premium nabízí:

Přístup k premiovým článkům, receptům a videím

Vše kompletně bez reklam

A navíc šikovné nástroje jako Zahradnický kalendář

⭐Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Vaší podpory si velmi vážíme a moc pro nás znamená.
Bez ní bychom pro vás nemohli tvořit další obsah. Děkujeme❤️
Vaše Markéta a Petr

Autoři
Markéta a Petr
Poslední úprava
1.7.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Dnes se spolu zaměříme na to, jak nejlépe pěstovat okurky, abychom dosáhli co největší úrody, ochránili rostlinu před plísněmi a také se u toho moc nenadřeli. Tento způsob je bezvadný jak pro salátovky tak i nakladačky a pro běžné i malé zahrady a skleníky. Asi jste už slyšeli, že okurky lze zaštipovat, vyštipovat, prořezávat, zastřihovat nebo dokonce u nich odstraňovat celé výhony. Jak se v tom ale vyznat? Každý přece pěstujeme jinak a tak se asi ptáte, za jakých podmínek můžu jednotlivé zásahy provést a neublížím tím mým rostlinám? Já vám vše vysvětlím a veškeré zásahy vám také pěkně názorně ukážu. Tak pojďme na to!

Části okurky a růst

Než se pustíme do jakéhokoliv zákroku, podíváme se jak okurka roste a jaké má jednotlivé části rostliny. Díky tomu snadněji pochopíme, jak a proč okurky pěstovat určitým způsobem. A později také poznáte co je co a neodstraníte si něco, co nechcete :-) Salátové okurky i nakladačky mají stejné části i postupy.

Hlavní stonek

Hlavní stonek je část rostliny vyrůstající přímo z kořene. Roste do velké délky a to až několik desítek metrů.

Uzel a patro

Na stonku najdete místa, kterým se říká uzly. To jsou místa, kde se připojují další části rostliny a vytváří jednotlivá patra. Tyto uzly se na rostlině opakují a obsahují vždy to stejné: list, úpon, květ nebo plod a pak také zálistek nebo celý boční výhon.

Vyživovací list (sluneční list)

Vyživovací list je velký zelený list, který chytá slunce a dává rostlině sílu. Tento list je jeden na patře a je potřebný zejména pro vyživení plodu v tomto uzlu.

Úpon

Většina okurek je popínavých, takže rostlina má úpony. To jsou výhonky tenké jenom 1-2 mm se spirálkou na konci, kterými se rostlina chytá opory, aby mohla lézt vzhůru. Úpony nejsou pro zdraví rostliny vůbec důležité.

Květy

Dál na uzlu můžete vidět květy žluté barvy. Okurky mají dva druhy květů: samčí a samičí. Samčí květy jsou jen na opylení a drží na tenké stopce. Samičí květy mají za sebou malou „okurčičku“, ze které se později vyvine plod. Květy jsou opylovány zejména včelami.

Pro pěstování na místech, kde může být nedostatek opylovačů, jako zejména ve sklenících se vysazují tzv. partenokarpické odrůdy. To znamená, že okurka k plození nepotřebuje pyl od samčích květů ani opylovače, jako jsou včely.

Samičí květ
Samčí květ

Plod

Plody jsou samotné okurky. Ty mají obvykle válcovitý tvar a mohou dosahovat různých rozměrů, od délky několika centimetrů až po 40 cm i více. Konkrétní vzhled a chuť plodů se liší dle odrůdy.

Zálistek

Zálistek je z počátku malý zelený lístek, který vyroste v uzlu jako další lístek k již obvykle rozvinutému vyživovacímu listu. Pokud se zálistek nechá růst, vznikne z něj později celý boční výhon.

Boční výhon

Boční výhon je odbočka z hlavního stonku, která pokud se nechá růst roste stejně jako hlavní stonek a obsahujte také stejné části rostliny. Tedy má svoje uzly, listy, květy a plody a také další zálistky. Hlavní stonek se pomocí bočních výhonů větví dále a dále.

Způsoby pěstování okurek

Okurky lze pěstovat mnoha způsoby. Způsob pěstování ovlivňuje výběr správné odrůdy, vzdálenost rostlin při výsadbě a také použitou oporu. Podívejme se teď na 2 způsoby - nejjednodušší pěstování na zemi a dle mého názoru nejlepší a to pěstování na opoře.

Pěstování okurek na zemi

Nejjednodušší způsob je pěstování na zemi. Rostlina se prostě plazí po zemi bez jakékoliv opory a také se neprovádí žádné prořezávání, nebo jen minimální. Stačí odstranit poškozené listy nebo přebytečné boční výhony, aby rostlina nebyla moc hustá a nezahnívala.

Takto lze pěstovat jakékoliv okurky, ale obvykle se tak pěstují keříkové odrůdy na velkých plochách. Já jsem zkoušela keřovité odrůdy salátových okurek v nádobách na terase. Sice rostou spíš do šířky, ale i tak byly výhony bez zkrácení dlouhé a velice rychle z té nádoby přelezly a špatně se to udržovalo.

Výhodou pěstování na zemi je že nepotřebujete opory a nemusíte se o okurky v podstatě starat. Na zahradě tento způsob osobně nedoporučuji a to zejména kvůli velkým nárokům na místo, kdy výnos z plochy bude velmi malý. Navíc většina okurek je plazivých s dlouhými výhony, které se v průběhu sezóny na zemi smotají do jedné velké nepřehledné džungle náchylné na plísně.

Vertikální pěstování okurek na opoře

Druhý způsob je vertikální pěstování okurek na opoře. V tomto případě využijeme popínavých schopností okurek a rostlina se vede po opoře směrem nahoru. Vhodná opora může být cokoliv dostatečně pevného a dlouhého. Obvyklé jsou tyče, spirály, pevné sítě na rámech nebo natažená lanka.

V tomto případě se okurka pomocí jednoduchých zákroků na rostlině udržuje v požadovaném tvaru s požadovaným počtem hlavních a vedlejších výhonů. Pěstovat lze na jeden nebo více hlavních výhonů, nebo na jeden hlavní výhon s různě dlouhými bočními výhony atd. Já osobně doporučuji pěstování na jeden hlavní výhon. Tento způsob je vhodný do běžných zahrad ale i skleníků.

Pěstování okurek na jeden hlavní výhon u vertikální opory

Pěstování na jeden hlavní výhon u vertikální opory je způsob pěstování, kdy se ponechá pouze jeden hlavní výhon a veškeré boční výhony se odstraňují co nejdříve. Tím vlastně vědomě přesměrováváme energii rostliny aby se soustředila tam, kam chceme. A to je vždy to jediné - co nejrychlejší dozrání již nasazených plodů a pak ihned tvoření dalších v nových patrech.

Za mě je tento způsob nejlepší a to jak pro začátečníky, protože je jednoduchý na pochopení ale i pro pokročilejší, protože nabízí opravdu hodně výhod a velkou úrodu. Já osobně takto okurky pěstuji již skoro 10 let a míváme tak velkou úrodu, že kolikrát už nestíhám ani zavařovat a zpracovávat. Samozřejmě, že pokud jste zkušenější tak můžete dále experimentovat s různými dalšími kombinacemi jako pěstování na více výhonů nebo ponechávat boční výhony a podobně. Ale jinak je to prostě sázka na jistotu.

Tento způsob pěstování se adaptoval pravděpodobně z pěstování rajčat. Pokud se naučíte takto pěstovat okurky tak zvládnete velice snadno i rajčata, kde je to velice podobné. A samozřejmě takto můžete pěstovat i salátové okurky a nakladačky.

Výhody a nevýhody

Pěstování na jeden výhon má mnoho výhod.

Úspora místa a vyšší výnos

Rostliny na opoře zabírají mnohem méně místa než rostliny pěstovaní na zemi. Výnos z plochy bude tedy mnohem vyšší a navíc lze vypěstovat více plodů z jedné rostliny. Rostlina nasazuje sice o něco menší množství plodu, ale o to rychleji dozrávají. Rychlost dozrávání jednotlivých plodů je podle mého názoru mnohem důležitější neý velkové množství plodů, které ne a ne dozrát. Protože pokud je plod na rostlině dlouho tak může způsobit další problémy.

Větší množství rostlin a odrůd

Úspora místa nám umožní pěstovat více rostlin, takže můžeme zkusit více různých odrůd. Podle mě je pěstování více různých rostlin a odrůd základem úspěchu pěstovaní vůbec. Příroda prostě jede na množství a pokud to nevyjde s jednou, máme další.

Snadnější péče o rostlinu

Já opravdu po celé roky sklízím celé měsíce v kuse, protože mám lepší přehled co se na rostlině děje a pravidelná sklizeň, která je pro okurky zcela klíčová, je o tolik snadnější. Navíc se mi už roky nestalo, že bych přehlédla nějakou dozrálou okurku. To je opravdu velký problém, protože pokud se vám stane, že nějakou okurky přehlédnete a ta dozraje do plné zralosti, rostlina má splněno a zastaví se plození celé rostliny a to my určitě nechceme.

Odolnost proti plísním

Rostlina pěstovaná na jeden výhon je odolnější proti plísním, protože se neválí po zemi a nemá nadbytečné množství listů nebo bočních výhonů. Vzdušnější rostlina je prostě skvělá pro prevenci plísně.

Dlouhé období sklizně (nekonečná sklizeň)

Tento způsob pěstování vám umožní "nekonečnou" sklizeň. Tím že rostlinu neustále prořezáváme a sklízíme plody včas, to já dělám později v sezóně samozřejmě naráz asi tak 2-3x týdně, tak vlastně nutím ty rostlinu tvořit pořád nové květy a plody. Takže sklízím celé léto až do podzimu i mnoho měsíců.

Nevýhody

Jako každá věc má pěstování na jeden výhon svoje nevýhody. Je třeba mít oporu a pravidelné zásahy zaberou čas. Po většinu sezóny je ale tahle péče spojena s vlastní sklizní a tu je třeba u okurek také provádět pravidelně.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

No items found.

Jak okurky prořezávat?

Prořezávání okurek se provádí v průběhu celé sezóny pomocí několika jednoduchých zásahů.

Čistota a desinfekce nástrojů

U všech zásahů je důležité dbát na hygienu a prevenci přenosu chorob mezi různými rostlinami. Ruce i veškeré nářadí si předem dezinfikujte a nepracujte v rukavicích špinavých od hlíny. Jako desinfekce se mi osvědčily a mám vyzkoušené desinfekce na bázi alkoholu s obsahem 60-70%, ideálně ve spreji. Vyhněte se zásahům za deště nebo ve vlhku, protože to zvyšuje riziko napadení plísní.

Zaštipování zálistků

Zaštipování zálistků zabráníme v růstu budoucího bočního výhonu. Zálistek odstraňujeme ideálně co nejdříve, když je ještě malý a nevyčerpal moc energie rostliny na růst. Zákrok začněte na okurce provádět asi 3–5 týdnů po výsadbě. Při průběžném pečování o rostlinu hledejte zálistky. Zálistky můžou mít různý tvar a velikost. Zálistek můžete odstranit buď prsty nebo nehtem nebo odstřihnutím nůžkami. Já to dělám prstem a teď vám to názorně ukážu.

  1. Prsty uchopte zálistek a celý jej vylomte u jeho paty.

Očištění spodku rostliny

Při prvním zaštipovaní zálistků je také dobré provést očištění spodku rostliny. Důvodem je, spodní část rostliny bývá obvykle velice zahuštěná a zároveň ponechat cokoliv takto nízko u země je riziko do budoucna. Rostlině se také po výsadbě trochu uleví.

  1. Spodek rostliny do výše asi 10-15 cm od země očistěte kompletně od všech květů, plodů, zálistků a listů. Já to dělám opět pouze prsty.

Téměř zralé plody můžete ve spodní části ponechat pokud neleží na zemi, ale skliďte je co nejdříve.

Odstraňování bočních výhonů

Pokud se nestihne zálistek odstranit brzy, vyroste z něj celý boční výhon. Ten je třeba odstranit celý. Pojdme si to ukázat.

  1. Boční výhon ustřihněte nůžkami 2-3 centimetry od hlavního výhonu.

Pokud se vám stane, že si omylem ustřihnete hlavní výhon místo bočního výhonu, tak nezoufejte. Pokud má rostlina další boční výhon, nesměrujte jej nahoru. Tento boční výhon převezme roli hlavního výhonu. Pokud rostlina nemá žádný další výhon ani na nižších patrech, nechte dozrát plody a rostinu odstraňte.

Odstraňování vyživovacího listu při sklizni plodu

Jakmile sklidíte plod, tak doporučuji na stejném patře odstranit vyživovací list. Dělejte to zejména pokud je list nízko nad zemí nebo už je nažloutlý nebo jakkoliv jinak poškozený. Pokud ho tam necháte, tak se akorát stane zdrojem nemocí.

  1. Vyživovací list ustřihněte nůžkami 2-3 centimetry od hlavního výhonu.

Co dělat když okurka přeroste oporu?

Jakmile okurka přeroste oporu, tak máme několik možností jak to řešit. Jednou z možností je zastavení růstu hlavního výhonu tím že ho ustřihneme, stejně jako boční výhon a následné odstranění rostliny a nahrazení nově vysazenou sazenicí. Já toto nedělám a dokud je rostlina v dobrém stavu tak stočím rostlinu dolů a jedu v podstatě další kolo růstu na stejném místě, pořád nahoru a dolů. Výměnu rostlin provádím v zimní zahradě až v létě, obvykle v srpnu, kdy nahrazuji rostliny které tu jsou od března. Na venkovním záhoně okurky znova nevysazuji, vydrží mi většinou až do konce září i déle.

Co dál?

Jak nejlépe pěstovat okurky už teď víte. Pokud vás více zajímá jak správně na tu nekonečnou sklizeň okurek, tak se podívejte na naše video. Tolik okurek jsme v životě ještě neměli a přitom je to úplně jednoduché!

Jak okurky prořezávat?

Prořezávání okurek se provádí v průběhu celé sezóny pomocí několika jednoduchých zásahů.

Čistota a desinfekce nástrojů

U všech zásahů je důležité dbát na hygienu a prevenci přenosu chorob mezi různými rostlinami. Ruce i veškeré nářadí si předem dezinfikujte a nepracujte v rukavicích špinavých od hlíny. Jako desinfekce se mi osvědčily a mám vyzkoušené desinfekce na bázi alkoholu s obsahem 60-70%, ideálně ve spreji. Vyhněte se zásahům za deště nebo ve vlhku, protože to zvyšuje riziko napadení plísní.

Zaštipování zálistků

Zaštipování zálistků zabráníme v růstu budoucího bočního výhonu. Zálistek odstraňujeme ideálně co nejdříve, když je ještě malý a nevyčerpal moc energie rostliny na růst. Zákrok začněte na okurce provádět asi 3–5 týdnů po výsadbě. Při průběžném pečování o rostlinu hledejte zálistky. Zálistky můžou mít různý tvar a velikost. Zálistek můžete odstranit buď prsty nebo nehtem nebo odstřihnutím nůžkami. Já to dělám prstem a teď vám to názorně ukážu.

  1. Prsty uchopte zálistek a celý jej vylomte u jeho paty.

Očištění spodku rostliny

Při prvním zaštipovaní zálistků je také dobré provést očištění spodku rostliny. Důvodem je, spodní část rostliny bývá obvykle velice zahuštěná a zároveň ponechat cokoliv takto nízko u země je riziko do budoucna. Rostlině se také po výsadbě trochu uleví.

  1. Spodek rostliny do výše asi 10-15 cm od země očistěte kompletně od všech květů, plodů, zálistků a listů. Já to dělám opět pouze prsty.

Téměř zralé plody můžete ve spodní části ponechat pokud neleží na zemi, ale skliďte je co nejdříve.

Odstraňování bočních výhonů

Pokud se nestihne zálistek odstranit brzy, vyroste z něj celý boční výhon. Ten je třeba odstranit celý. Pojdme si to ukázat.

  1. Boční výhon ustřihněte nůžkami 2-3 centimetry od hlavního výhonu.

Pokud se vám stane, že si omylem ustřihnete hlavní výhon místo bočního výhonu, tak nezoufejte. Pokud má rostlina další boční výhon, nesměrujte jej nahoru. Tento boční výhon převezme roli hlavního výhonu. Pokud rostlina nemá žádný další výhon ani na nižších patrech, nechte dozrát plody a rostinu odstraňte.

Odstraňování vyživovacího listu při sklizni plodu

Jakmile sklidíte plod, tak doporučuji na stejném patře odstranit vyživovací list. Dělejte to zejména pokud je list nízko nad zemí nebo už je nažloutlý nebo jakkoliv jinak poškozený. Pokud ho tam necháte, tak se akorát stane zdrojem nemocí.

  1. Vyživovací list ustřihněte nůžkami 2-3 centimetry od hlavního výhonu.

Co dělat když okurka přeroste oporu?

Jakmile okurka přeroste oporu, tak máme několik možností jak to řešit. Jednou z možností je zastavení růstu hlavního výhonu tím že ho ustřihneme, stejně jako boční výhon a následné odstranění rostliny a nahrazení nově vysazenou sazenicí. Já toto nedělám a dokud je rostlina v dobrém stavu tak stočím rostlinu dolů a jedu v podstatě další kolo růstu na stejném místě, pořád nahoru a dolů. Výměnu rostlin provádím v zimní zahradě až v létě, obvykle v srpnu, kdy nahrazuji rostliny které tu jsou od března. Na venkovním záhoně okurky znova nevysazuji, vydrží mi většinou až do konce září i déle.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Co dál?

Jak nejlépe pěstovat okurky už teď víte. Pokud vás více zajímá jak správně na tu nekonečnou sklizeň okurek, tak se podívejte na naše video. Tolik okurek jsme v životě ještě neměli a přitom je to úplně jednoduché!

Související

4.6.2023

Výsadba jiřin do záhonu

Jiřiny, nebo také Dahlie, jsou považované za královny zahrad a jsou pěstované a velmi oblíbené po celém světě. Hlízy jiřin, ať už přezimující nebo nově koupené vysazujeme do zrytého záhonu od poloviny dubna do konce května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Zvolte slunné místo v závětří s lehčí a sušší půdou. Jdeme rýt! :-)
6.6.2023

Protrhání (jednocení) ředkviček

Jednocení nebo protrhání je důležitá akce při pěstování rostlin z přímých výsevů do půdy. Cílem je optimalizace hustoty výsevu tak, aby nebyl příliš hustý, což rostlinkám poskytne prostor pro růst do požadované velikosti.
2.6.2023

Opora pro hrášek

Jak vyrobit jednoduchou oporu pro hrášek z několika bambusových tyček a provázku? Tato opora bude vhodná i pro jiné popínavé rostliny. Hodí se pro rostliny spíše s menšími a lehčími plody. Oporu můžete na podzim jednoduše rozebrat a tyčky využít příště jinak. Oporu postavte po vzejití hrášku, jakmile má výšku přibližně 10 - 15 cm nebo 2 páry pravých listů, aby se mohl přichytit. Výšku opory volte podle odrůdy.
22.4.2025

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Dneska si povíme vše, co potřebujete vědět o výsevu a pěstování okurek nakladaček. Nakladaček existuje opravdu mnoho odrůd já vám ukážu, jak se v nich zorientovat a vybrat ty nejlepší odrůdy pro vás aby vám okurky nezplesnivěly a nezhořkly a vaše domácí nakládání nebo zavařování dopadlo na jedničku! Pranostika říká: „Na Marka sej oharka“. Ale je to opravdu ten nejlepší termín pro vás? I na to se podíváme a také vám ukážu postup pěkně krok za krokem jak si vyset nakladačky do záhonu. Tak pojďme na to!
3.7.2025

🛡️🥒 Prevence plísně okurkové - Jak mít okurky bez plísně až do podzimu?

Dnes se zaměříme na to, jak ochránit okurky před jedním z největších nepřátel a to plísni okurkové. Objevovat se začíná již teď v červnu a nejvíce útočí přes léto. Stačí pár vlhkých dní a listy okurek jsou kompletně žluté a mrtvé. Klíčem k úspěchu je nejen včasná prevence, ale i správná péče o okurky, díky které posílíte jejich odolnost a zabráníte propuknutí plísně. Jak tedy okurky chránit a pečovat o ně, aby zůstaly zdravé? Pojďme se na to společně podívat!
2.7.2025

🔪🥦 Sklizeň brokolice v létě na venkovním záhoně - kdy je ten správný čas a jak ji ochránit?

Brokolice je oblíbená košťálová zelenina, kterou v kuchyni využijete na mnoho způsobů. Díky různým odrůdám ji můžete sklízet od června až do podzimu, ať už pěstujete ve skleníku nebo venku na záhoně. Dneska si spolu brokolice sklidíme, tu klasickou květákovou, ale i tu výhonkovou. Jak poznat, kdy už brokolici sklidit, aby nevykvetla, jak ji správně uskladnit a zpracovat. Tak na to vše se spolu podíváme. Tak pojďme na to.

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc:

- Premium články, recepty a videa
- Vše kompletně bez reklam
- Zahradnický kalendář
- Poradenství a pomoc