Návod

🔪🏡 Sklizeň raného květáku na jaře ve skleníku - kdy je ten správný čas a jak ho ochránit?

⭐Pouze členové

Tento obsah je určen pouze členům Šikulio PREMIUM

Šikulio premium nabízí:

Přístup k premiovým článkům, receptům a videím

Vše kompletně bez reklam

A navíc šikovné nástroje jako Zahradnický kalendář

⭐Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Vaší podpory si velmi vážíme a moc pro nás znamená.
Bez ní bychom pro vás nemohli tvořit další obsah. Děkujeme❤️
Vaše Markéta a Petr

Autoři
Markéta a Petr
Poslední úprava
8.7.2025
Jak dlouho to zabere
⏰ Vyhraďte si
10
minut
No items found.
-
Množství
+
No items found.
No items found.
No items found.

Raný květák je skvělá volby pro ty, kteří chtějí mít čerstvou zeleninu brzy, už na začátku léta. Jeho pěstování sice vyžaduje trochu péče, ale odměnou jsou pevné, bílé hlávky, které v kuchyni můžete využít na několik způsobů. Dneska si spolu raný květák sklidíme a dozvíte se, jak poznat, že je květák připravený ke sklizni, jak ho úspěšně dopěstovat, správně sklidit, uskladnit a zpracovat, abyste si ho mohli vychutnat co nejdéle. Tak pojďme rovnou na to.

Jaký květák sklízím

Teď je konec června a dneska budu sklízet raný květák a to odrůdu BETA, který jsem vysadila na záhon 1. května. Kdo by se chtěl podívat, tak video najdete u nás na webu www.sikulio.cz nebo i tady na kanále. Tato odrůda je ideální pro jarní pěstování venku. Snáší dobře chlad a výkyvy teplot. Hlávky má menší, kolem 400-500 g, tak jsem zvědavá, jak velké mi letos narostly.

Kdy sklízet?

Termín sklizně raného květáku probíhá obecně od května do července. Obecně je připraven ke sklizni 45–70 dní, tedy 6–10 týdnů po výsadbě.

Vždy se termíny odvíjí od termínu výsevu a výsadby a potom podle toho, kde ho pěstujete, jestli ve skleníku nebo na venkovním záhoně a také jestli podle polohy. Jindy dozraje v chladnějším podhůřím než na Moravě.

Při jarní výsadbě raného květáku ve skleníku je sklizeň od 15. května do 30. června. Vytápěné skleníky nebo použití krytů jako netkané textilie uvnitř skleníku mohou posunout sklizeň už na 5. května zejména v teplejších oblastech.

Jak poznat zralý květák

Zralý květák poznáte podle stavu a barvy hlávky.

Orientační termín je dobré si vypočítat dle vegetační doby a potom už v tomto období rostliny pravidelně kontrolovat každé 2-3 dny.

Důležité je květák sklidit předtím než začne vybíhat do květu. To u raného květáku může být najednou, ze dne na den a to především, jakmile teploty začnou stoupat.

Zralé hlávky květáku jsou při dotyku pevné, hladké. Barva by měla být bílá nebo krémová, ne nažloutlá nebo hnědnout. Listy kolem růžice jsou stále zdravé, sytě zelené a měly by částečně ještě hlávku zakrývat.

Poslední faktor je velikost hlávky. Obecně rané květáky dozrávají do průměru orientačně 10–25 cm a váze 300–500 g samozřejmě v závislosti na odrůdě a podle toho jak pěstujete. Například odrůda BETA tvoří hlávky tak 15–20 cm a váze kolem 400 g. V chladnějších oblastech mohou mít hlávky větší velikost. Je to dáno především teplotou. V chladnějších oblastech má květák delší dobu pro nárůst hlávky.

Jinak velikost hlávky ovlivňuje především dostatek živin, hlavně dusíku a draslíku a pravidelná zálivka.

Co dělat před sklizní?

Raný květák má rád chlad. Nejlépe roste při teplotách 15–18 °C. Při teplotách nad 20 °C a hlavně pokud jsou teploty déle po sobě nad 25 °C, tak raný květák velice rychle přechází do květu. Poznáte to tak, že růžičky se začnou rozvolňovat, nejsou už tak u sebe. V nižších polohách, třeba jak jsme my na Moravě, tak pomáhá hlávky květáku chránit už od poloviny června překrytím listu, nebo tak, že listy zagumičkujete k sobě, tak jak to tady můžete vidět. Důležité je v tomto období, tedy od půlky června hlávky pravidelně co 2 až 3 dny kontrolovat.

Dalším důvodem, proč se vám nemusí podařit květák dopěstovat jsou škůdci. Pokud mladé sazeničky uchránit po výsadbě před slimáky, tak potom jsou největším problémem mšice, dřepčík a hlavně housenky běláska zelného. První generace běláska podle teplot na jaře nalétává už od května, hlavně během června. Housenky vám po vylíhnutí mohou zničit celou hlávku za jediný den.

Z mé zkušenosti je nejlepší ochrana překrytí jemnou sítí proti hmyzu ihned po výsadbě. Určitě se vyplatí ji přes rostliny přehodit i jenom na posledních 14 dní před sklizní. Pěstování pod sítí je jednoduché. Květák nepotřebuje opylení a sítě opravdu rostliny ochrání. Zalévat můžete přes ní.

E-book Jak ochránit zeleninu proti škůdcům

Pokud by Vás více zajímalo, jak si konstrukci zbudovat a jak sítě vybrat, tak tyto informace najdete v našem ebooku Jak ochránit zeleninu proti škůdcům. V ebooku se dozvíte, jaké máme možnosti ochrany a jak je vhodně kombinovat. Převážná část obsahu je ale věnována právě sítím. Ochranné sítě proti hmyzu jsou velice účinným nástrojem pro ochranu plodin proti škůdcům a i nepříznivým vlivům jako třeba kroupy.

Pokud si chcete sítě včetně volitelné nosné konstrukce univerzálního tunelu vyrobit svépomocí tak výroba a instalace jsou velice snadné. Co je docela oříšek je návrh konstrukce tak, aby byla správně dimenzovaná a vydržela třeba i sněhovou vánici. Dle velikosti vašich záhonů budete muset vybrat správný průměr trubek, spočítat délku oblouku a dle délky záhonu zvolit vhodný počet trubek. Pokud se s tím nechcete zdržovat, nebo si na to netroufáte, tak my jsme to vše spočítali a hlavně také vše otestovali v reálných podmínkách na našich záhonech a to dlouhodobě v průběhu několika let.

Ochrannou síť obvykle kombinuji s dalšími opatřeními proti škůdcům jako jsou například granule proti slimákům nebo smíšená výsadba s měsíčky, koprem, aksamitníky poblíž. Odstraňujte také plevel, aby se škůdci nemnožili. A jako základ zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostlin proti plísním.

Květák sklízejte nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je chladněji. Vyhněte se sklizni za horka nebo po dešti, kdy je květák mokrý.

Postup krok za krokem

Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.

A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:

1

Jemně stiskněte hlávku, pokud je pevná a nepromáčkne se, květák můžete sklidit.

2

Ostrým nožem odřízněte hlávku těsně nad zemí.

3

Odstraňte poškozené listy. Na květáku ponechte 2–4 krycí listy, které chrání vnitřek hlávky pro další manipulaci a případnou přepravu.

4

Hlávku opatrně uložte do přepravky, aby nedošlo k mechanickému poškození, které zkracuje trvanlivost.

Skladování

Před uložením je potřeba zkontrolovat stav hlávky, zda je zdravý a nepoškozený. Odstraňte všechny poškozené nebo seschlé vnější list. Zdravé krycí listy nechte na hlávce, protože pomáhají chránit vnitřní část před kažením. Hlávka by měla být smetanově bíla bez žloutnutí, hnědnutí a měkkých míst. Pokud je přezrálá, tak ji co nejdříve zpracujte. Hlávka by určitě neměla mít na sobě černé skvrny a neměla by mít slizký povrch. To jsou příznaky plísně.

Raný květák je vhodný pro krátkodobě až střednědobé skladování. Při správném uskladnění vydrží čerstvý 3-5 týdnů. Nejlepší způsob je uchovávat hlávky při teplotě kolem 0–4 °C a vysoké vlhkosti kolem 90%. Hlávky můžete zabalit do vlhké utěrky nebo do prodyšného plastového sáčku, aby byly chráněné před vysycháním a mohly dýchat.

  • V ledničce je umístěte do přihrádky na zeleninu.
  • V chladném sklepě nbo spíži je uložte do dřevěných bedýnek nebo na police vyložené vlhkou utěrkou, ideálně v tmavé části, aby se minimalizovalo vystavení světlu, které může způsobit žloutnutí.

Hlávky pravidelně kontrolujte co 5-7 dní, zda se nekazí.

Zpracování

Raný květák využijete na mnoho způsobů od přímé spotřeby až po dlouhodobé zpracování. Můžete ho použít do salátů, ale také vařit, dusit, péct. Je výborný jako příloha k masu, základ do krémových polévek nebo pro zapečená jídla, například s bešamelem a sýrem. Zkuste ho třeba jen nastrouhat do karbenátkové směsi, rizota.

Rané květáky jsou vhodné pro mražení, nakládání i zavařování. To umožňuje prodloužit jejich trvanlivost. Pro mražení rozdělte hlávku na malé růžičky, které nejdříve blanšírujte ve vroucí vodě 2–3 minuty a poté rychle zchlaďte v ledové vodě. Osušte a zmrazte. Doporučuji je nejdříve zamrazit v jedné vrstvě na plechu. Jakmile zmrznout, tak potom sesypat do uzavíratelných sáčků nebo nádob.

Poškozené hlávky raného květáku, například s drobnými černými skvrnami, žloutnutím nebo mírným rozvolněním, můžete zpracovat, pokud nejsou plesnivé nebo slizké. Odstraňte poškozené části ostrým nožem, aby zůstala pouze zdravá, bílá část. Tyto hlávky je lepší použít do tepelně upravených jídel. Při větším poškození, například škůdci, zkontrolujte, zda hlávka neobsahuje nečistoty, a důkladně omyjte. Pokud je hlávka už silně přezrálá nebo poškozená, dejte ji na kompost, kde se živiny vrátí do půdy.

Co dál?

Květák máme sklizený a po ní nám zbylo spoustu volného místa na záhonu. Co vyset nebo vysadit v červenci a záhony zase pěkně zaplnit, můžete zjistit v našem jiném článku s videem.

Skladování

Před uložením je potřeba zkontrolovat stav hlávky, zda je zdravý a nepoškozený. Odstraňte všechny poškozené nebo seschlé vnější list. Zdravé krycí listy nechte na hlávce, protože pomáhají chránit vnitřní část před kažením. Hlávka by měla být smetanově bíla bez žloutnutí, hnědnutí a měkkých míst. Pokud je přezrálá, tak ji co nejdříve zpracujte. Hlávka by určitě neměla mít na sobě černé skvrny a neměla by mít slizký povrch. To jsou příznaky plísně.

Raný květák je vhodný pro krátkodobě až střednědobé skladování. Při správném uskladnění vydrží čerstvý 3-5 týdnů. Nejlepší způsob je uchovávat hlávky při teplotě kolem 0–4 °C a vysoké vlhkosti kolem 90%. Hlávky můžete zabalit do vlhké utěrky nebo do prodyšného plastového sáčku, aby byly chráněné před vysycháním a mohly dýchat.

  • V ledničce je umístěte do přihrádky na zeleninu.
  • V chladném sklepě nbo spíži je uložte do dřevěných bedýnek nebo na police vyložené vlhkou utěrkou, ideálně v tmavé části, aby se minimalizovalo vystavení světlu, které může způsobit žloutnutí.

Hlávky pravidelně kontrolujte co 5-7 dní, zda se nekazí.

Zpracování

Raný květák využijete na mnoho způsobů od přímé spotřeby až po dlouhodobé zpracování. Můžete ho použít do salátů, ale také vařit, dusit, péct. Je výborný jako příloha k masu, základ do krémových polévek nebo pro zapečená jídla, například s bešamelem a sýrem. Zkuste ho třeba jen nastrouhat do karbenátkové směsi, rizota.

Rané květáky jsou vhodné pro mražení, nakládání i zavařování. To umožňuje prodloužit jejich trvanlivost. Pro mražení rozdělte hlávku na malé růžičky, které nejdříve blanšírujte ve vroucí vodě 2–3 minuty a poté rychle zchlaďte v ledové vodě. Osušte a zmrazte. Doporučuji je nejdříve zamrazit v jedné vrstvě na plechu. Jakmile zmrznout, tak potom sesypat do uzavíratelných sáčků nebo nádob.

Poškozené hlávky raného květáku, například s drobnými černými skvrnami, žloutnutím nebo mírným rozvolněním, můžete zpracovat, pokud nejsou plesnivé nebo slizké. Odstraňte poškozené části ostrým nožem, aby zůstala pouze zdravá, bílá část. Tyto hlávky je lepší použít do tepelně upravených jídel. Při větším poškození, například škůdci, zkontrolujte, zda hlávka neobsahuje nečistoty, a důkladně omyjte. Pokud je hlávka už silně přezrálá nebo poškozená, dejte ji na kompost, kde se živiny vrátí do půdy.

Video

Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:

Video to ukáže nejlépe!

Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa

Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.

Cena pouze
49 Kč měsíčně

Vybrat plán

Více informací o Šikulio Premium.

Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Co dál?

Květák máme sklizený a po ní nám zbylo spoustu volného místa na záhonu. Co vyset nebo vysadit v červenci a záhony zase pěkně zaplnit, můžete zjistit v našem jiném článku s videem.

Související

18.10.2023

Testujeme 8 způsobů uchování chleba: 🍞 Který je nejlepší? 🧐

V tomto článku se podíváme na osm různých způsobů, jak uchovávat chleba. Během tohoto testu budeme podrobně sledovat, jak různé obaly ovlivňují jeho kvalitu po dobu 10 dní.
4.6.2023

Výsadba jiřin do záhonu

Jiřiny, nebo také Dahlie, jsou považované za královny zahrad a jsou pěstované a velmi oblíbené po celém světě. Hlízy jiřin, ať už přezimující nebo nově koupené vysazujeme do zrytého záhonu od poloviny dubna do konce května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Zvolte slunné místo v závětří s lehčí a sušší půdou. Jdeme rýt! :-)
6.6.2023

Protrhání (jednocení) ředkviček

Jednocení nebo protrhání je důležitá akce při pěstování rostlin z přímých výsevů do půdy. Cílem je optimalizace hustoty výsevu tak, aby nebyl příliš hustý, což rostlinkám poskytne prostor pro růst do požadované velikosti.
2.6.2023

Opora pro hrášek

Jak vyrobit jednoduchou oporu pro hrášek z několika bambusových tyček a provázku? Tato opora bude vhodná i pro jiné popínavé rostliny. Hodí se pro rostliny spíše s menšími a lehčími plody. Oporu můžete na podzim jednoduše rozebrat a tyčky využít příště jinak. Oporu postavte po vzejití hrášku, jakmile má výšku přibližně 10 - 15 cm nebo 2 páry pravých listů, aby se mohl přichytit. Výšku opory volte podle odrůdy.
22.4.2025

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Dneska si povíme vše, co potřebujete vědět o výsevu a pěstování okurek nakladaček. Nakladaček existuje opravdu mnoho odrůd já vám ukážu, jak se v nich zorientovat a vybrat ty nejlepší odrůdy pro vás aby vám okurky nezplesnivěly a nezhořkly a vaše domácí nakládání nebo zavařování dopadlo na jedničku! Pranostika říká: „Na Marka sej oharka“. Ale je to opravdu ten nejlepší termín pro vás? I na to se podíváme a také vám ukážu postup pěkně krok za krokem jak si vyset nakladačky do záhonu. Tak pojďme na to!
11.7.2025

👨‍🌾🍅 Jak přimět rajčata plodit více: Pěstování na jeden hlavní výhon

Dnes se spolu zaměříme na to, jak nejlépe pěstovat tyčková rajčata, abychom dosáhli co největší úrody, ochránili rostlinu před chorobami a také se u toho moc nenadřeli. Určitě jste už slyšeli, že rajčata lze zaštipovat, prořezávat nebo odstraňovat boční výhony. Jak se v tom ale vyznat? U kterých rajčat to mohu provést? Za jakých podmínek můžu jednotlivé zásahy provést a neublížím tím mým rostlinám? Já vám vše vysvětlím a veškeré zásahy vám také pěkně názorně ukážu. Tak pojďme na to!

Jak mít plné zeleninové záhony po celý rok?

To přesně najdete v mém e-booku Jak osázet zeleninové záhony po celý rok, kde najdete 8 hotových osazovacích plánů záhonů v celkem 24 variantách - pro jaro, léto a podzim.

Šikulio PREMIUM

Prémiový obsah a funkce navíc:

- Premium články, recepty a videa
- Vše kompletně bez reklam
- Zahradnický kalendář
- Poradenství a pomoc