
👨🌾🍅 Jak přimět rajčata plodit více: Pěstování na jeden hlavní výhon
Jak dlouho to zabere
Vhodný termín
Dnes se spolu zaměříme na to, jak nejlépe pěstovat tyčková rajčata, abychom dosáhli co největší úrody, ochránili rostlinu před chorobami a také se u toho moc nenadřeli. Určitě jste už slyšeli, že rajčata lze zaštipovat, prořezávat nebo odstraňovat boční výhony. Jak se v tom ale vyznat? U kterých rajčat to mohu provést? Za jakých podmínek můžu jednotlivé zásahy provést a neublížím tím mým rostlinám? Já vám vše vysvětlím a veškeré zásahy vám také pěkně názorně ukážu. Tak pojďme na to!
Růst rajčat
Než se pustíme do jakéhokoliv zákroku, podíváme se, jak rajče roste a jaké má jednotlivé části rostliny. Díky tomu pochopíme, jak a proč rajčata pěstovat určitým způsobem. Důležité je si také uvědomit, zda pěstujete tyčková nebo keříčková rajčata a zvolit vhodný způsob pěstování.
Keříčková rajčata (determinatní)
U keříčkových rajčat je růst stonku konečný. Tento typ je vhodný pro pěstování na polích, nevyžaduje oporu jejich pěstování se věnujeme v jiném videu.

Tyčková rajčata (indeterminatní)
Růst tyčkových rajčat je nepřetržitý, stonek pokračuje v růstu po celou vegetační sezónu, dokud rostlina neodumře. Tento typ je považován za plazivý. Rajčata nejsou popínavé, protože nemají úpony. V ideálních podmínkách, pokud je léto dlouhé, rostliny mají dostatek světla, vody a živin může stonek dosáhnout délky až 6 metrů i více. Tento růst umožňuje dlouhodobé sklizně, protože plody dozrávají postupně po patrech.

Části rajčete
Rajče se skládá z několika částí, které jsou důležité pro jeho růst a pěstování.
Hlavní stonek
Hlavní stonek rajčete je důležitá část rostliny, která roste přímo z kořene a slouží jako podpůrná struktura pro celou rostlinu. Jeho růst a délka se liší podle typu rajčat, což ovlivňuje i způsob pěstování.
Stonek rajčete je bylinný, tedy nedřevnatý. Když se podíváte pozorně, tak povrch stonku je chlupatý. Tyto chloupky jsou součástí rostliny, nazývají se trichomy. Chloupky fungují jako mechanická bariéra, která ztěžuje pohyb hmyzu po stonku a chrání tak rostlinu před poškozením.
Na stonku je možné vidět také potencionální zárodky kořenů, kde se mohou za příznivých podmínek vyvinout kořeny, pokud se stonek dostane do kontaktu s vodou nebo půdou. Této schopnosti stonku je velice často využíváno při výsadbě, kdy stonek rajčete můžeme zasadit do půdy nebo z odříznutého bočního výhonu si můžeme nechat zakořenit novou rostlinu.

Uzly
Na stonku najdete místa, kterým se říká uzly. Uzly jsou místa na hlavním stonku rajčete, kde se připojují listy, květenství, plody, zálistek a boční výhony.

Listy
Listy rajčat jsou složené. To znamená, že se skládají z několika lístků. Jejich typická barva je sytě zelená. Hlavní funkcí listů je fotosyntéza, proces, při kterém rostlina přeměňuje sluneční světlo, vodu a oxid uhličitý na energii pro růst a tvorbu květů a plodů. Každý list je připojen k uzlu na stonku a je důležitý pro výživu konkrétního patra, kde se tvoří květenství a plody. Listy rajčat jsou citlivé na okolní podmínky, přičemž mohou signalizovat problémy.
Květy
Květy rajčat mají charakteristickou žlutou barvu a pětičetný tvar, což znamená, že mají pět okvětních lístků tvořících hvězdicovitý vzhled. Květ má průměr dle fáze růstu a odrůdy, ale plně rozvinutý má asi 2 cm.

Květy rajčat jsou oboupohlavní a jsou uspořádány v květenství, které vyrůstají v uzlech na stonku. Obsahují jak samčí, tak samičí orgány. Rajčata jsou většinou samo opylena. Pyl z tyčinek může samovolně doputovat na bliznu ve stejném květu nebo v květech poblíž. Vítr a hmyz může také přispět k opylení, zejména při pěstování venku. Pokud pěstujete ve skleníku nebo v prostoru s nedostatkem hmyzu, můžete pomoci opylení jemným zatřesením rostliny, čímž simulujeme vítr.
Plody
Plody rajčat, známé jako rajčata, jsou botanicky bobule, které vznikají z opylených květů. Mohou mít různé tvary od kulatého až po podlouhlý a velikosti od 2 cm u cherry rajčat po 10 cm a více u velkoplodých odrůd.
Barvy zahrnují červenou, žlutou, růžovou, fialovou i pruhovanou. Každý plod obsahuje semena uložená v dutinách zvaných lokule, jejichž počet se liší. Menší rajčata mají 2 lokule, kulatá 3–5, masitá mnoho malých.
Zálistek
Zálistek je malý zelený lístek, který roste v paždí mezi stonkem a listem. Pokud se zálistek nechá vyrůst, vznikne z něj později celý boční výhon.
Boční výhon
Boční výhon je odbočka z hlavního stonku, která pokud se nechá růst roste stejně jako hlavní stonek a obsahujte také stejné části rostliny. Tedy má svoje uzly, listy, květy a plody a také další zálistky. Hlavní stonek se pomocí bočních výhonů větví dále a dále.

Způsoby pěstování rajčat
Rajčata lze pěstovat různými způsoby. Výběr způsobu závisí na typu odrůdy, vašem dostupném prostoru, požadovaném výnosu a úrovni péče, kterou jste ochotni věnovat.
Na výběr máme dva hlavní přístupy a to pěstování na zemi bez opory a vertikální pěstování na opoře.
Pěstování rajčat na zemi
Pěstování rajčat na zemi bez opory je nejjednodušším způsobem pěstování rajčat. V praxi se takto pěstují obvykle pouze keříčková rajčata. Hlavní výhodou této metody je minimální péče o rostlinu a k pěstování nepotřebujete opory. Mezi hlavní nevýhody patří především malý výnos z plochy, protože rajčata takto zaberou hodně místa.
Vertikální pěstování rajčat
Vertikální pěstování je ideální pro tyčkové odrůdy rajčat, které tak mohou dosáhnout výšky několika metrů. Jelikož stonek rajčat nemá úpony, je potřeba rostliny pravidelně navádět nebo vyvazovat do opory.
Jako oporu volte dřevěné tyče, kovové spirály, sítě nebo natažená lanka. Opora musí být dostatečně pevná, aby vydržela váhu rostliny i plodů. Tento způsob vyžaduje více péče, ale nabízí významné výhody, zejména při pěstování na jeden hlavní výhon.
Pěstování rajčat na jeden hlavní výhon na opoře
Pěstování na jeden hlavní výhon u vertikální opory je způsob pěstování, kdy se ponechá pouze jeden hlavní výhon a veškeré boční výhony se odstraňují co nejdříve. Tím vlastně vědomě přesměrováváme energii rostliny, aby se soustředila tam, kam chceme. A to je vždy to jediné - co nejrychlejší dozrání již nasazených plodů a pak ihned tvoření dalších v nových patrech.
Výhody a nevýhody
Tento způsob je perfektní pro běžné zahrady, skleníky nebo místa s omezeným prostorem.
Odolnost proti plísním
Rostlina pěstovaná na jeden výhon je odolnější proti plísním, protože se neválí po zemi a nemá nadbytečné množství listů nebo bočních výhonů. Vzdušnější rostlina je prostě skvělá pro prevenci plísně.
Úspora místa a vyšší výnos
Rostliny na opoře zabírají mnohem méně místa než rostliny pěstované na zemi. Výnos z plochy bude tedy mnohem vyšší. Navíc úspora místa nám umožní pěstovat více rostlin, takže můžeme zkusit více různých odrůd. Podle mě je pěstování více různých rostlin a odrůd základem úspěchu pěstovaní vůbec. Příroda prostě jede na množství a pokud to nevyjde s jednou, máme další.
Snadnější péče o rostlinu
Pěstování na opoře na jeden hlavní výhon umožňuje jednodušší orientaci na rostlině a usnadňuje pravidelnou péči o rostlinu.
Nevýhody
Jako každá věc má vertikální pěstování i svoje nevýhody. Je třeba mít oporu a pravidelné zásahy zaberou nějaký čas.
Prořezávání rajčat
Pojďme se teď podívat na základní zásahy na rajčeti při pěstování na opoře na jeden hlavní výhon.
Čistota a desinfekce nástrojů
U všech zásahů je důležité dbát na hygienu a prevenci přenosu chorob mezi různými rostlinami. Ruce i veškeré nářadí si předem dezinfikujte a nepracujte v rukavicích špinavých od hlíny. Jako desinfekce se mi osvědčily a mám vyzkoušené desinfekce na bázi alkoholu s obsahem 60-70%, ideálně ve spreji. Vyhněte se zásahům za deště nebo ve vlhku, protože to zvyšuje riziko napadení plísní.
Zaštipování zálistků
Zaštipování zálistků zabráníme v růstu budoucího bočního výhonu. Zálistek odstraňujeme ideálně co nejdříve, když je ještě malý a nevyčerpal moc energie rostliny na růst. Zákrok začněte provádět asi 3–5 týdnů po výsadbě. Při průběžném pečování o rostlinu hledejte zálistky. Zálistky můžou mít různý tvar a velikost. Zálistek můžete odstranit buď prsty nebo nehtem nebo odstřihnutím nůžkami.

Odstraňování listů
Když se u tyčkových rajčat začnou tvořit první malé plody, je vhodné začít odstraňovat listy. S odstraňováním listů je možné začít i dříve, již měsíc od výsadby do záhonu. Napadené nebo jinak poškozené listy a také listy, které leží na půdě, odstraňujte ovšem co nejdříve. Prořez listů u tyčkových rajčat je velice kontroverzní téma. Rajčata k růstu a násadě plodů listy potřebují. Rajčata pěstujeme již několik let a náš přístup je někde mezi. Tedy vyvažuje množství olistění, které vyživuje rostlinu a dělá plody sladké a chutné, ale také působí jako prevence proti plísním.

Zastavení růstu rajčete
Zastavení růstu rajčete je zásadní zásah, který zastaví růst rostliny do dalších pater.

Tento zásah se dělá z různých důvodů:
- Blíží se zima a my chceme aby se rostlina soustředila na dozrání všech již nasazených plodů před koncem sezony a ne aby nasazovala stále nové květy a plody. Zastavení růstu proveďte nejpozději měsíc před koncem sezóny. Při pěstování venku je to orientačně asi 15. srpna a ve skleníku asi 15. září.
- Rostlina dorostla až na konec opory a my nemáme jak ji dále podepřít, což by vedlo k jejímu pozdějšímu zlomení.
- Na rostlině narostlo tolik plodů, že hrozí destrukce rostliny. Plody mohou vážit i mnoho kilogramů, zejména pokud pěstujete odrůdu s většími plody. Rostlina pak často nezvládne tuto váhu a buď sjede po opoře dolů na zem, nebo se rozlomí v uzlu. Pokud se přelomí hlavní stonek, je většinou konec celé rostliny.
- Rostlina je napadena škůdci nebo chorobami a my ji chceme pomoci s bojem aby byla odolnější a nebyla tolik vysílená růstem.
Zásah se provedete tak, že nůžkami ustřihněte hlavní stonek na požadovaném místě. Růst rajčete zastavíte také tak, že vyštípnete vrcholový výhon. Při tomto zásahu také můžete odstranit veškeré květy a nechejte pouze plody, které stihnou dozrát.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Co dál?
Jaký způsob pěstování rajčat zvolit už teď víte. Pokud vás více zajímá jak správně pečovat o rajčata, aby vám je nezničila plíseň, tak se podívejte na naše jiné video. Zasáhněte včas, ať nepřijdete o úrodu!
Jakou prevenci zvolit, aby rajčata byla odolná proti plísni a to především plísni bramborové se můžete dozvědět v jiném článku s videem.


Vše o pěstování rajčat na jednom místě
Rajčata pěstuji už roky a vím, že cesta k bohaté úrodě není vždy jednoduchá. Proto jsem pro vás sepsala kompletní průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak na to – od výsevu až po sklizeň. Najdete tam i tipy na přírodní ochranu a hnojení a to včetně kalendáře rostliny zvlášť pro skleník a venkovní záhon. Ať už je pěstujete ve skleníku, na balkoně nebo na záhoně, v e-booku najdete vše, co potřebujete.
👉 Pro e-book klikněte na Jak pěstovat rajčata – kompletní průvodce a dopřejte si krásná, šťavnatá rajčata z vlastní zahrady! 🍅🌱
Co dál?
Jaký způsob pěstování rajčat zvolit už teď víte. Pokud vás více zajímá jak správně pečovat o rajčata, aby vám je nezničila plíseň, tak se podívejte na naše jiné video. Zasáhněte včas, ať nepřijdete o úrodu!
Jakou prevenci zvolit, aby rajčata byla odolná proti plísni a to především plísni bramborové se můžete dozvědět v jiném článku s videem.

Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:

Vše o pěstování rajčat na jednom místě
Rajčata pěstuji už roky a vím, že cesta k bohaté úrodě není vždy jednoduchá. Proto jsem pro vás sepsala kompletní průvodce, který vám krok za krokem ukáže, jak na to – od výsevu až po sklizeň. Najdete tam i tipy na přírodní ochranu a hnojení a to včetně kalendáře rostliny zvlášť pro skleník a venkovní záhon. Ať už je pěstujete ve skleníku, na balkoně nebo na záhoně, v e-booku najdete vše, co potřebujete.
👉 Pro e-book klikněte na Jak pěstovat rajčata – kompletní průvodce a dopřejte si krásná, šťavnatá rajčata z vlastní zahrady! 🍅🌱
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

👨🌾🍅 Jak přimět rajčata plodit více: Pěstování na jeden hlavní výhon

☀️ Ochrana hlávky květáku před sluncem a vysokými teplotami: zásah pro bílé hlávky
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍