Zahrada v dubnu

Jak dlouho to zabere
Kdy je vhodná doba
Duben je tady a s ním měsíc plný výsevů! Slunce začíná více hřát, půda se prohřívá a zahrada ožívá. Teď je ten správný čas pustit se do vysévání a vysazování – od zeleniny po bylinky. Dneska vám povím, co vše můžete v dubnu vysévat a vysazovat nejen na venkovní záhony, ale také do skleníku a co si ještě předpěstovat pěkně doma za oknem. Semínka volají, tak pojďme rovnou na to!
Výsevy na venkovní záhon
Duben je skvělý čas pro výsev zeleniny přímo na venkovní záhony, půda se prohřívá a dny se prodlužují. Teď můžete pokračovat v tom, co jste již seli v březnu a navíc začít s řadou plodin, které zvládnou jarní podmínky.
Brukvovitá zelenina
Začněme brukvovitou zeleninou, kam patří kedlubny, zelí, kapusta i růžičková kapusta. Tuto zeleninu je možné od dubna vysévat na venkovní záhon a to zejména od druhé poloviny měsíce, kdy se půda prohřeje na minimálně 4 °C, ideálně kolem 13 °C pro rychlejší růst. Teď je čas vysévat pozdní a polopozdní odrůdy, zatímco rané se spíš vysazují jako předpěstované sazenice. U kedluben sáhněte po odrůdách zvládajících vyšší teploty, jako je Kref F1 nebo poloraný Kossak F1, Troja F1. Vysévat můžete i pozdní jako Gigant nebo Gaston F1 pro podzimní sklizeň. Pro zelí volte pozdní například Madison F1 nebo POUROVO POLOPOZDNÍ, u kapusty můžete zkusit polopozdní VERITA F1 nebo pozdní BLISTRA F1 a u růžičkové kapusty polopozdní Groninger. Brokolici lze vysévat přímo i ranou odrůdu jako třeba odrůda Limba, která je odolná a rychle roste.
Červená řepa

Dalším typickým dubnovým výsevem je červená řepa. Tu lze dle počasí vysévat již od začátku dubna, ale jistější je výsev od poloviny dubna, kdy už půda dosahuje alespoň 7 °C – ideálně kolem 10–15 °C pro rychlé klíčení. Pro ranou sklizeň volte polorané odrůdy jako Karkulka, Kahira nebo Alexis, které rychle rostou. Pokud chcete větší bulvy na podzim, sáhněte po polopozdních a pozdních odrůdách, třeba Renova, Bona nebo Pablo F1, ta je jednoklíčková, takže nemusíte jednotit. Za mě doporučuji vyzkoušet i oranžové nebo žluté řepy jako Burpee Golden nebo Boldor F1.
Mangold
Mangold je další v řadě, který můžete vysévat na venkovní záhony nejlépe od poloviny dubna, jakmile půda dosahuje alespoň 5 °C, ideálně spíše 10–15 °C. Pokud mangold neznáte, tak určitě doporučuji. Oproti špenátu má výhodu, že zvládá i teplejší počasí a nevybíhá do květu, takže ho můžete sklízet celou sezónu. Pro ranou sklizeň listů můžete zvolit odrůdu Lucullus – ten je zelený, má jemné listy a rychle roste. Mangoldu ale existují různé barevné varianty, jako Rhubarb Chard s červenými stonky nebo já chci zkusit tady ten Mangold Magenta.
Ředkvičky, ředkve a vodnice
V dubnu se také vysévají hlavně ředkvičky, ale také některé ředkve, třeba červená Karmina, nebo bílá ACORD a potom vodnice. U ředkviček pokud již máte vyseto, tak doporučuji určitě dosévat další pro postupnou sklizeň. Ať je nemáte všechny naráz. O výsevu ředkviček jsme dělali samostatné video, které najdete tady na kanále nebo na webu. U vodnice, já například vodnici seji spíše v červenci, srpnu stejně jako dlouhé bílé ředkve typu Daikon. Ale teď na jaře doporučuji zkusit jemnou bílou vodnici Snowball. Rychle roste, je křehká a má máslovou chuť.
Saláty hlávkový, listový
Dalším ideálním dubnovým výsev jsou saláty, protože milují chladnější jarní počasí. Stačí půda o teplotě 4-5 °C, pro růst mu vyhovuje 15–20 °C. Teď je čas vysévat rané a celoroční hlávkové saláty, jako Král máje, Rosemarry nebo Alamer a listové saláty, například Dubáček, pro jejich barevnost a postupnou sklizeň. Podrobnosti o pěstování salátů najdete v našem samostatném videu, kde jsme toto téma rozebírali do hloubky.
Výsev cibule a pórku
Z výsevů ven bych určitě ještě zmínila, že můžete pokračovat ve výsevu cibule a pórku přímo na záhon. U pórku můžete vysévat buď letní pórek, já mám předpěstovaný STAROZAGORSKI KAMUŠ nebo potom už i zimní pórek jako ELEFANT, WINNER, který na záhonu i přezimuje.
Výsadba cibule sazečky
Pokud nechcete vysévat cibuli ze semene, tak můžete ještě v dubnu zkusit sazečku. Teplota půdy musí mít alespoň 5 °C. Sazečku zapichujte do hloubky 2–3 cm, aby špička mírně vyčnívala. Vybírat můžete různé barvy a odrůdy, třeba ze žluté klasiky je to Všetana nebo Sturon, z červené Karmen a pak já tu letos mám růžovou Rosanna.
Pokračování v březnových výsevech
Duben je opravdu měsícem mnoha výsevů. Pokračovat můžete ve výsevech všeho, co se selo v březnu. Zmínila bych hlavně:
Výsadby na venkovní záhon
V dubnu startují také výsadby předpěstované zeleniny na venkovní záhon. Vysazovat můžete buď ještě do chráněných podmínek, např. do fóliových tunelů, nebo pod bílou netkanou textilii. To vám umožní začít dříve. Jinak se řiďte dle předpovědi počasí. Vysazovat můžete sazeničky salátů, kedlubnů a dalších raných košťálovin jako raného zelí, kapusty, květáku a potom i brokolici. Já tu mám rané zelí Pylon, ranou kapustu Entitu, raný květák Beta.
Brambory

Duben je hlavní období pro výsadbu brambor. Půda by měla mít alespoň 6-8 °C. brambory můžete sázet s různou raností. My pěstujeme velmi rané nebo rané odrůdy pro okamžitou spotřebu a nebo krátké skladování během léta. Z odrůd tu mám ted velmi ranou Impala, ale oblíbenou mám také Anushka a zkoušeli jsme i Esmee s červenou slupkou. Pokud chcete brambory na zimu, sáhněte po středně raných jako třeba Dita nebo pozdních. Pro urychlení růstu sázejte předklíčené brambory.
Bylinky
Bylinky nepatří pouze do kuchyně, ale samozřejmě i na záhony a to i ty zeleninové. Duben je ideální čas je vysévat nebo vysazovat. Teď můžete začít s řadou druhů.
Výsev bylinek ze semínek
Přímo ven do záhonu můžete vysévat kopr. Doporučuji postupný výsev, ať si zajistíte čerstvou nať po celou sezónu. Dále můžete vysévat petrželku, pažitku, nebo dále i kerblík, saturejku.
Potom bych vám určitě doporučila vysévat měsíček lékařský, třeba na okraje záhonů. Nejen, že krásně kvete a květy pak můžete použít na čaje, k výrobě mastí. Kromě toho také pomáhá v boji se škůdci a láká opylovače.
Výsadba sazenic bylinek
V druhé půlce dubna, když se počasí ustálí, můžete vysazovat předpěstované nebo koupené bylinky jako mátu, meduňku, levanduli, šalvěj. Bazalku a majoránku si nechejte až po zmrzlých.
Z bylinek si můžete vytvořit bylinkovou spirálu, nebo je zasadit do truhlíků, vyvýšených záhonů. Já je doporučuji začlenit i do zeleninových výsadeb. Bylinky pomáhají plodinám v růstu a některé i například odpuzují škůdce nebo lákají opylovače.
Skleník a fóliovník
Do skleníku, fóliovníku nebo pařeniště můžete vysévat a vysazovat vše co jsme si teď řekli. K tomu navíc ke konci dubna dle počasí můžete začít vysazovat předpěstované sazenice rajčat, paprik. Okurky koncem dubna vysazujte pouze pokud je teplo, jinak raději počkejte na začátek května.
Ochrana před mrazy

I když v dubnu už je počasí stabilnější, stále ještě mohou přijít mrazíky. Je proto důležité na to myslet a chránit výsevy a výsadby nejen venku, ale mnohdy i ve skleníku. Pokud můžete, určitě využijte tunely, kde můžete natáhnout právě fóliovníkovou fólii nebo bílou netkanou textilii. Jinak je právě bílá netkanou textilie největším a velice účinným pomocníkem. Všechny tyto pomůcky chrání nejen před chladem, ale i před jarními škůdci, jako jsou mšice nebo dřepčíci. O ochraně před mrazy jsme dělali samostatné video, pokud bude potřeba, najdete ho tady na našem kanále.
Předpěstování uvnitř
I v dubnu pokračují výsevy uvnitř pro předpěstování sazenic. Pokud jste to ještě nestihli, tak nevadí a ještě začátkem dubna můžete vysévat rajčata. Na papriky už je pozdě, ale u rajčat především pro pěstování venku to vůbec nevadí. Naopak sazenice nebudete mít vytáhlé, ale silné.
Začátek dubna je také ideální období pro předpěstování melounů. V půlce měsíce potom následují cukety, patizony, dýně a okurky. Kromě této teplomilné zeleniny můžete zkusit i předpěstovat kukuřici nebo například Akčokču. Akčokča je exotická zelenina chutí připomínající okurku a zelené fazolky. Je nenáročná na pěstování a plody vypadají jako malé „rohaté okurky“. A pokud byste chtěli ještě jiný pokus tak můžete zkusit Cucamelon, najdete ho také pod názvem Mexická okurka nebo Mouse melon. Pěstování je zase snadné, je to vlastně liána, která plodí velmi mnoho malých plodů připomínajících malé melouny. Chutí je to taková okurka s citrónem.
Postup krok za krokem
Kterýkoliv krok si můžete kliknutím označit. To se může hodit u delšího postupu, nebo pokud musíte na chvíli přerušit práci. Snáze pak najdete, kde jste skončili.
A teď si pojďme názorně ukázat, jak na to:
Podívejte se na video!
Fotky jsou určitě bezva, ale video to prostě ukáže nejlépe. Tento obsah jsme pro vás natočili i jako video, kterým vás provede Markéta a Petr. Videa jsou zcela bez reklam a ve kvalitě 4K.
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena od 49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Některá naše videa najdete na našich YouTube kanálech:
Zahrada v dubnu

Duben je tady a s ním měsíc plný výsevů! Slunce začíná více hřát, půda se prohřívá a zahrada ožívá. Teď je ten správný čas pustit se do vysévání a vysazování – od zeleniny po bylinky. Dneska vám povím, co vše můžete v dubnu vysévat a vysazovat nejen na venkovní záhony, ale také do skleníku a co si ještě předpěstovat pěkně doma za oknem. Semínka volají, tak pojďme rovnou na to!
Výsevy na venkovní záhon
Duben je skvělý čas pro výsev zeleniny přímo na venkovní záhony, půda se prohřívá a dny se prodlužují. Teď můžete pokračovat v tom, co jste již seli v březnu a navíc začít s řadou plodin, které zvládnou jarní podmínky.
Brukvovitá zelenina
Začněme brukvovitou zeleninou, kam patří kedlubny, zelí, kapusta i růžičková kapusta. Tuto zeleninu je možné od dubna vysévat na venkovní záhon a to zejména od druhé poloviny měsíce, kdy se půda prohřeje na minimálně 4 °C, ideálně kolem 13 °C pro rychlejší růst. Teď je čas vysévat pozdní a polopozdní odrůdy, zatímco rané se spíš vysazují jako předpěstované sazenice. U kedluben sáhněte po odrůdách zvládajících vyšší teploty, jako je Kref F1 nebo poloraný Kossak F1, Troja F1. Vysévat můžete i pozdní jako Gigant nebo Gaston F1 pro podzimní sklizeň. Pro zelí volte pozdní například Madison F1 nebo POUROVO POLOPOZDNÍ, u kapusty můžete zkusit polopozdní VERITA F1 nebo pozdní BLISTRA F1 a u růžičkové kapusty polopozdní Groninger. Brokolici lze vysévat přímo i ranou odrůdu jako třeba odrůda Limba, která je odolná a rychle roste.
Červená řepa

Dalším typickým dubnovým výsevem je červená řepa. Tu lze dle počasí vysévat již od začátku dubna, ale jistější je výsev od poloviny dubna, kdy už půda dosahuje alespoň 7 °C – ideálně kolem 10–15 °C pro rychlé klíčení. Pro ranou sklizeň volte polorané odrůdy jako Karkulka, Kahira nebo Alexis, které rychle rostou. Pokud chcete větší bulvy na podzim, sáhněte po polopozdních a pozdních odrůdách, třeba Renova, Bona nebo Pablo F1, ta je jednoklíčková, takže nemusíte jednotit. Za mě doporučuji vyzkoušet i oranžové nebo žluté řepy jako Burpee Golden nebo Boldor F1.
Mangold
Mangold je další v řadě, který můžete vysévat na venkovní záhony nejlépe od poloviny dubna, jakmile půda dosahuje alespoň 5 °C, ideálně spíše 10–15 °C. Pokud mangold neznáte, tak určitě doporučuji. Oproti špenátu má výhodu, že zvládá i teplejší počasí a nevybíhá do květu, takže ho můžete sklízet celou sezónu. Pro ranou sklizeň listů můžete zvolit odrůdu Lucullus – ten je zelený, má jemné listy a rychle roste. Mangoldu ale existují různé barevné varianty, jako Rhubarb Chard s červenými stonky nebo já chci zkusit tady ten Mangold Magenta.
Ředkvičky, ředkve a vodnice
V dubnu se také vysévají hlavně ředkvičky, ale také některé ředkve, třeba červená Karmina, nebo bílá ACORD a potom vodnice. U ředkviček pokud již máte vyseto, tak doporučuji určitě dosévat další pro postupnou sklizeň. Ať je nemáte všechny naráz. O výsevu ředkviček jsme dělali samostatné video, které najdete tady na kanále nebo na webu. U vodnice, já například vodnici seji spíše v červenci, srpnu stejně jako dlouhé bílé ředkve typu Daikon. Ale teď na jaře doporučuji zkusit jemnou bílou vodnici Snowball. Rychle roste, je křehká a má máslovou chuť.
Saláty hlávkový, listový
Dalším ideálním dubnovým výsev jsou saláty, protože milují chladnější jarní počasí. Stačí půda o teplotě 4-5 °C, pro růst mu vyhovuje 15–20 °C. Teď je čas vysévat rané a celoroční hlávkové saláty, jako Král máje, Rosemarry nebo Alamer a listové saláty, například Dubáček, pro jejich barevnost a postupnou sklizeň. Podrobnosti o pěstování salátů najdete v našem samostatném videu, kde jsme toto téma rozebírali do hloubky.
Výsev cibule a pórku
Z výsevů ven bych určitě ještě zmínila, že můžete pokračovat ve výsevu cibule a pórku přímo na záhon. U pórku můžete vysévat buď letní pórek, já mám předpěstovaný STAROZAGORSKI KAMUŠ nebo potom už i zimní pórek jako ELEFANT, WINNER, který na záhonu i přezimuje.
Výsadba cibule sazečky
Pokud nechcete vysévat cibuli ze semene, tak můžete ještě v dubnu zkusit sazečku. Teplota půdy musí mít alespoň 5 °C. Sazečku zapichujte do hloubky 2–3 cm, aby špička mírně vyčnívala. Vybírat můžete různé barvy a odrůdy, třeba ze žluté klasiky je to Všetana nebo Sturon, z červené Karmen a pak já tu letos mám růžovou Rosanna.
Pokračování v březnových výsevech
Duben je opravdu měsícem mnoha výsevů. Pokračovat můžete ve výsevech všeho, co se selo v březnu. Zmínila bych hlavně:
Výsadby na venkovní záhon
V dubnu startují také výsadby předpěstované zeleniny na venkovní záhon. Vysazovat můžete buď ještě do chráněných podmínek, např. do fóliových tunelů, nebo pod bílou netkanou textilii. To vám umožní začít dříve. Jinak se řiďte dle předpovědi počasí. Vysazovat můžete sazeničky salátů, kedlubnů a dalších raných košťálovin jako raného zelí, kapusty, květáku a potom i brokolici. Já tu mám rané zelí Pylon, ranou kapustu Entitu, raný květák Beta.
Brambory

Duben je hlavní období pro výsadbu brambor. Půda by měla mít alespoň 6-8 °C. brambory můžete sázet s různou raností. My pěstujeme velmi rané nebo rané odrůdy pro okamžitou spotřebu a nebo krátké skladování během léta. Z odrůd tu mám ted velmi ranou Impala, ale oblíbenou mám také Anushka a zkoušeli jsme i Esmee s červenou slupkou. Pokud chcete brambory na zimu, sáhněte po středně raných jako třeba Dita nebo pozdních. Pro urychlení růstu sázejte předklíčené brambory.
Bylinky
Bylinky nepatří pouze do kuchyně, ale samozřejmě i na záhony a to i ty zeleninové. Duben je ideální čas je vysévat nebo vysazovat. Teď můžete začít s řadou druhů.
Výsev bylinek ze semínek
Přímo ven do záhonu můžete vysévat kopr. Doporučuji postupný výsev, ať si zajistíte čerstvou nať po celou sezónu. Dále můžete vysévat petrželku, pažitku, nebo dále i kerblík, saturejku.
Potom bych vám určitě doporučila vysévat měsíček lékařský, třeba na okraje záhonů. Nejen, že krásně kvete a květy pak můžete použít na čaje, k výrobě mastí. Kromě toho také pomáhá v boji se škůdci a láká opylovače.
Výsadba sazenic bylinek
V druhé půlce dubna, když se počasí ustálí, můžete vysazovat předpěstované nebo koupené bylinky jako mátu, meduňku, levanduli, šalvěj. Bazalku a majoránku si nechejte až po zmrzlých.
Z bylinek si můžete vytvořit bylinkovou spirálu, nebo je zasadit do truhlíků, vyvýšených záhonů. Já je doporučuji začlenit i do zeleninových výsadeb. Bylinky pomáhají plodinám v růstu a některé i například odpuzují škůdce nebo lákají opylovače.
Skleník a fóliovník
Do skleníku, fóliovníku nebo pařeniště můžete vysévat a vysazovat vše co jsme si teď řekli. K tomu navíc ke konci dubna dle počasí můžete začít vysazovat předpěstované sazenice rajčat, paprik. Okurky koncem dubna vysazujte pouze pokud je teplo, jinak raději počkejte na začátek května.
Ochrana před mrazy

I když v dubnu už je počasí stabilnější, stále ještě mohou přijít mrazíky. Je proto důležité na to myslet a chránit výsevy a výsadby nejen venku, ale mnohdy i ve skleníku. Pokud můžete, určitě využijte tunely, kde můžete natáhnout právě fóliovníkovou fólii nebo bílou netkanou textilii. Jinak je právě bílá netkanou textilie největším a velice účinným pomocníkem. Všechny tyto pomůcky chrání nejen před chladem, ale i před jarními škůdci, jako jsou mšice nebo dřepčíci. O ochraně před mrazy jsme dělali samostatné video, pokud bude potřeba, najdete ho tady na našem kanále.
Předpěstování uvnitř
I v dubnu pokračují výsevy uvnitř pro předpěstování sazenic. Pokud jste to ještě nestihli, tak nevadí a ještě začátkem dubna můžete vysévat rajčata. Na papriky už je pozdě, ale u rajčat především pro pěstování venku to vůbec nevadí. Naopak sazenice nebudete mít vytáhlé, ale silné.
Začátek dubna je také ideální období pro předpěstování melounů. V půlce měsíce potom následují cukety, patizony, dýně a okurky. Kromě této teplomilné zeleniny můžete zkusit i předpěstovat kukuřici nebo například Akčokču. Akčokča je exotická zelenina chutí připomínající okurku a zelené fazolky. Je nenáročná na pěstování a plody vypadají jako malé „rohaté okurky“. A pokud byste chtěli ještě jiný pokus tak můžete zkusit Cucamelon, najdete ho také pod názvem Mexická okurka nebo Mouse melon. Pěstování je zase snadné, je to vlastně liána, která plodí velmi mnoho malých plodů připomínajících malé melouny. Chutí je to taková okurka s citrónem.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Zahrada v dubnu

Šikulio je nové a proto jsme ještě nestihli napsat všechny části. Nové stránky však přidáváme denně. Pokud se vám náš záměr líbí, můžete nás také podpořit mnoha způsoby.
Video
Tento článek si můžete také prohlédnout v našem videu:
Video to ukáže nejlépe!
Kompletně bez reklam
Kvalita 4K
Titulky pro neslyšící
Bonusová videa
Videa jsou dostupná pouze pro předplatitele Šikulio Premium.
Cena pouze
49 Kč měsíčně
Vybrat plánVíce informací o Šikulio Premium.
Ukázky videí najdete na našich YouTube kanálech:
Související

Výsadba jiřin do záhonu

Protrhání (jednocení) ředkviček

Opora pro hrášek

🥒🌱Výsev okurek nakladaček ze semínek do záhonu

Výsev patizonu pro předpěstování sazenic

🥒🏡 Výsev okurek nakladaček do skleníku
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze na téma vaření a pečení, zahrada, domácnost a vše okolo.
Zbavte se téhle otravné lišty a užívejte si čtení webu bez omezení! Stačí, když si vytvoříte účet Šikulio. Je to úplně zadarmo a má to i další výhody. 👍
Tak neváhejte a pojďte do toho! Těšíme se na vás, vaše Markéta a Petr ❤️
Ahoj! 👋 Jsme Markéta a Petr a denně pro vás chystáme šikovné recepty, návody a recenze.
Registrujte se a užívejte si čtení webu bez omezení! 👍